Nowy numer 21/2024 Archiwum

Apokalipsa w Chorzowie

To nie będzie tylko wydarzenie lokalne ani regionalne. Nawet kategoria "krajowe" byłaby niewystarczająca. W niedzielę 13 października w Chorzowie będzie miała miejsce światowa premiera nowego utworu Marcela Pérèsa, światowej sławy kompozytora i badacza średniowiecznej muzyki liturgicznej, w tym m.in. chorału gregoriańskiego.

Światowy charakter wydarzenia wynika również z tytułu i  tematu utworu: „Mysteria Apocalypsys II” to nie tylko kontynuacja wokalnego dzieła Pérèsa z 2000 roku, tym razem wzbogaconego o instrumenty, ale również wielka promocja proroczego i chwalebnego charakteru ostatniej księgi Nowego Testamentu.

– Ten utwór pomaga w pewnym sensie odmitologizować Apokalipsę, która w kulturze funkcjonuje głównie jako zapowiedź wyłącznie nieszczęść i kataklizmów, a w istocie jest zapowiedzią zwycięstwa dobra i chwały Boga – mówi Sławomir Witkowski, główny organizator koncertu oraz założyciel i kierownik Scholi Cantorum Minorum Chosoviensis, która wraz z Marcelem Pérèsem oraz Orkiestrą Muzyki Nowej wykona nowy utwór francuskiego kompozytora.

Usłyszymy fragmenty 21 i 22 rozdziału Apokalipsy św. Jana w oprawie muzycznej nawiązującej do śpiewu grecko-rzymskiego, ale również tradycyjnego śpiewu egipskiego, a nawet śpiewu świątyni jerozolimskiej. Gość Niedzielny i Radio eM są patronami medialnymi tego wydarzenia.

13 października, kościół św. Józefa w Chorzowie, godz. 18.30. WSTĘP WOLNY

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy