Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Donbaski węzeł gordyjski

Czy spotkanie prezydentów Ukrainy, Rosji, Francji i kanclerz Niemiec może zapoczątkować przywracanie pokoju na wschodniej Ukrainie?

Punktem wyjścia planowanego na koniec września spotkania są ustalenia z Mińska, podjęte we wrześniu 2014 r. oraz w lutym 2015 r. Problem w tym, że dotąd nie respektowała ich żadna ze stron. Nie zostały oficjalnie ratyfikowane i stanowią bardziej zbiór politycznych intencji aniżeli umowę międzynarodową. Brakowało im części egzekucyjnej i harmonogramu wprowadzenia ustaleń w życie. Po pięciu latach od ich podpisania można powiedzieć, że zatrzymały najostrzejszą fazę wojny na Ukrainie. Choć jednak wojna w Donbasie zniknęła z ekranów naszych telewizorów, praktycznie codziennie giną tam ludzie, a życie w strefach przyfrontowych stało się koszmarem. Czy jest szansa, aby ten stan zmienić?

Dostępne jest 18% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Andrzej Grajewski

Dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Świat”

Doktor nauk politycznych, historyk. W redakcji „Gościa” pracuje od czerwca 1981. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” na Podbeskidziu. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym: „Agca nie był sam”, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, „Wygnanie”. Odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową Bene Merito. Jego obszar specjalizacji to najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.

Kontakt:
andrzej.grajewski@gosc.pl
Więcej artykułów Andrzeja Grajewskiego