Nowy numer 41/2019 Archiwum

Jak księdzu pomóc?

Jaki mu dać prezent? – pytają czasem spanikowani wierni, gdy ich kapłan ma jubileusz. Jest taki uniwersalny podarunek – nie psuje się, nie wychodzi z mody i zawsze przynosi korzyść.

Ksiądz… niech będzie – Jan w młodości był bardzo zaangażowany w duszpasterstwo. Szczególnie wiele zawdzięczała mu młodzież. Ale nie tylko. Dobry kapłan – mówi się o takich. Później jednak coś się załamało – wpadł w sidła alkoholizmu. Pogrążył się w nałogu po uszy. Publiczne zgorszenie, suspensa (kara kościelna zawieszająca w wykonywaniu czynności kapłańskich), odstawka na boczny tor i życie w codziennym odurzeniu. Któregoś dnia grupa świeckich, jego dawnych przyjaciół, postanowiła mu pomóc. Zgodził się pojechać z nimi na rekolekcje. Mieli po niego przyjechać rano i zabrać samochodem. Przyjechali, ale on ledwo stał na nogach. Konsternacja: co robić? Mimo wszystko wzięli go. Gdy po kilku godzinach jazdy dotarli do celu, kłopotliwy pasażer wytoczył się z samochodu i niemal upadł. Jeśli istnieje obraz nędzy i rozpaczy, to on w tamtej chwili taki właśnie widok przedstawiał.

Pozostali podróżni byli rozstrojeni nerwowo, rekolekcjonista też zachwycony nie był. Ale rozpoczął rekolekcje. „Czy zobaczyłeś już Jezusa?” – pytał w pierwszej nauce. Grażynie to pytanie utkwiło w myślach i stało się przyczyną bólu. Była tak rozbita, że postanowiła wrócić do domu. Ale wcześniej poszła do kaplicy. Był tam duży obraz Maryi. – Maryjo, oni wszyscy widzieli już Jezusa, a ja nie. Dlaczego mi Go nie pokażesz? – żaliła się. Nagle usłyszała w sobie delikatny głos: „Przecież już Go widziałaś”. W tym momencie w jakiś duchowy sposób zobaczyła ks. Jana leżącego przy samochodzie, a na nim, jakby na nałożonej kliszy, ujrzała… wyszydzonego Jezusa, leżącego w tej samej pozie w koronie cierniowej i w purpurowym płaszczu.

Dostępne jest 20% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Franciszek Kucharczak

Dziennikarz działu „Kościół”

Teolog i historyk Kościoła, absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, wieloletni redaktor i grafik „Małego Gościa Niedzielnego” (autor m.in. rubryki „Franek fałszerz” i „Mędrzec dyżurny”), obecnie współpracownik tego miesięcznika. Autor „Tabliczki sumienia” – cotygodniowego felietonu publikowanego w „Gościu Niedzielnym”. Autor książki „Tabliczka sumienia”, współautor książki „Bóg lubi tych, którzy walczą ” i książki-wywiadu z Markiem Jurkiem „Dysydent w państwie POPiS”. Zainteresowania: sztuki plastyczne, turystyka (zwłaszcza rowerowa). Motto: „Jestem tendencyjny – popieram Jezusa”.
Jego obszar specjalizacji to kwestie moralne i teologiczne, komentowanie w optyce chrześcijańskiej spraw wzbudzających kontrowersje, zwłaszcza na obszarze państwo-Kościół, wychowanie dzieci i młodzieży, etyka seksualna. Autor nazywa to teologią stosowaną.

Kontakt:
franciszek.kucharczak@gosc.pl
Więcej artykułów Franciszka Kucharczaka

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji