Nowy numer 14/2020 Archiwum

Animowane mądrości

Które bajki można włączyć dziecku nie tylko bez obaw, że zaszkodzą, ale także z nadzieją, że przyniosą wychowawczą korzyść?

Świnka Peppa

prod. Wielka Brytania

Choć niektórzy dorośli jej nie znoszą, to dzieci wręcz uwielbiają. Prosta grafika i osadzenie fabuły w codziennych problemach sprawiają, że dzieci pokochały przygody małej świnki. Świadczy o tym chociażby ilość dostępnych gadżetów z jej podobizną. Peppa nie jest bynajmniej ideałem – bywa egoistyczna, zarozumiała, z góry też traktuje swojego braciszka – małego George’a. Ale to oznacza tylko jedno: że jest nad czym pracować i czego się uczyć. Pomagają w tym procesie także rodzice: Mama Świnka, która wszystko wie i wszystko umie, oraz nieporadny, ale przesympatyczny Tata Świnka. „Jest moim wzorem” – powiedział kiedyś o nim jeden z naszych pracowników. „Dlaczego? Przecież nic mu się nie udaje!” – dociekaliśmy. „Ale za to z jaką godnością to znosi!”.

Masza i Niedźwiedź

prod. Rosja

Motyw niesfornej dziewczynki pomieszkującej razem z niedźwiedziem w leśnym domku pochodzi z ludowych opowieści rosyjskich, ale – w przeciwieństwie do tamtej bajki – tutaj mamy do czynienia z dobrym Niedźwiedziem. Takim, który wprawdzie próbuje czasem groźnie zaryczeć, ale w głębi serca pozostaje czuły i opiekuńczy. Masza świetnie to wyczuwa, dlatego między tą dwójką nawiązuje się przyjaźń. W ich szalonych przygodach uczestniczą też inni mieszkańcy lasu, różniący się między sobą wyrazistymi charakterami, ale w sytuacjach kryzysowych zawsze zgodnie współpracujący. Znakomita animacja, muzyka i – przede wszystkim – wyobraźnia twórców sprawiły, że „Masza i Niedźwiedź” przerasta swoim poziomem wiele zachodnich produkcji.

Bohaterem serialu opartego na książkach Christine L’Heureux jest czteroletni chłopiec, który poznaje świat. Każdy odcinek łączy się dla niego z kolejną niespodzianką, ale i wyzwaniem do pokonania. Kajtuś uczy się więc sprzątać zabawki, pływać, przełamywać strach przed psami, po raz pierwszy rozmawia przez telefon albo leci samolotem. Dowiaduje się, że w życiu, oprócz zabawy, są też obowiązki, wynikające chociażby z tego, że jest starszym bratem dwuletniej Zuzi, którą uczy się opiekować. Oglądając serial, dziecko dostaje wiele praktycznych wskazówek, np. co zrobić, gdy zgubi się w miejscu pełnym ludzi. Atutem bajki jest spokojnie prowadzona narracja – nie ma ciągłego migotania, gwałtownych przeskoków obrazu, wywołujących w dziecku niepokój. Jest za to opowieść – mądra i zakorzeniona w życiu.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Polecamy

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najczęściej komentowane