Nowy numer 41/2019 Archiwum

W interesie Polaków

O alternatywie, przed jaką stoją Polacy w wyborach parlamentarnych, ustawie 447 i reparacjach od Niemiec oraz kandydowaniu na drugą kadencję mówi prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Bogumił Łoziński: Liderzy największych partii twierdzą, że obecne wybory parlamentarne będą najważniejsze od 1989 r. Zgadza się Pan z tą tezą?

Andrzej Duda: Każde wybory parlamentarne są ważne. Wszystkie po 1989 r. miały istotne znaczenie i w efekcie wpływ na kształt dzisiejszej Polski.

Jednak zarówno politycy PiS, jak i PO podkreślają, że wyniki głosowania 13 października na długie lata wyznaczą kierunek, w jakim pójdzie Polska: prawicowy, jak obecnie, czy liberalny, jak za poprzedniego obozu władzy.

Przedstawiłbym tę alternatywę inaczej. Albo Polska będzie dobrze rządzona, z uwzględnieniem interesów obywateli, z uczciwym podziałem dóbr, ze sprawiedliwym rozwojem wszystkich części kraju, albo nie będzie.

Domyślam się, że pytanie, które ugrupowanie gwarantuje to „porządne rządzenie”, jest dla Pana retoryczne...

Każdy obywatel sam bez trudu może stwierdzić, kiedy państwo było bardziej sprawiedliwe. Wystarczy sięgnąć pamięcią do czasu przed 2015 r. Szedłem do wyborów prezydenckich pod hasłem „sprawiedliwe państwo”. Chodziło mi o takie państwo, w którym dochody są sprawiedliwie dzielone między obywateli, w którym środki są przekazywane rodzinom wychowującym dzieci, bo one wykonują wielką misję na rzecz trwania i rozwoju polskiego społeczeństwa, w którym obywatele otrzymują też inne świadczenia społeczne w celu wyrównania szans. To wszystko było przez ostatnie cztery lata realizowane i ogromnie się cieszę, że mogłem w tym współuczestniczyć.

Dostępne jest 11% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Bogumił Łoziński

Zastępca redaktora naczelnego „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Polska”.
Pracował m.in. w Katolickiej Agencji Informacyjnej jako szef działu krajowego, oraz w „Dzienniku” jako dziennikarz i publicysta. Wyróżniony Medalem Pamiątkowym Prymasa Polski (2006) oraz tytułem Mecenas Polskiej Ekologii w X edycji Narodowego Konkursu Ekologicznego „Przyjaźni środowisku” (2009). Ma na swoim koncie dziesiątki wywiadów z polskimi hierarchami, a także z kard. Josephem Ratzingerem (2004) i prof. Leszkiem Kołakowskim (2008). Autor publikacji książkowych, m.in. bestelleru „Leksykon zakonów w Polsce”. Hobby: piłka nożna, lekkoatletyka, żeglarstwo. Jego obszar specjalizacji to tematyka religijna, światopoglądowa i historyczna, a także społeczno-polityczna i ekologiczna.

Kontakt:
bogumil.lozinski@gosc.pl
Więcej artykułów Bogumiła Łozińskiego

 

Zobacz także

  • krut00
    24.09.2019 05:14
    PO i PiS to nie jedyni politycy w Polsce. Szkoda że tak mocno zamilczacie państwo pana Brauna z jego ruchem odbudowy Polski.
    doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji