Nowy Numer 37/2019 Archiwum

Opowiedzieć Polskę światu

1 września 2019 roku to był niewątpliwie dzień największego sukcesu naszej polityki historycznej.

Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej nie tylko przypomniały o historii, ale same stały się wydarzeniem o randze historycznej. Trudno było nie czuć powagi chwili, gdy prezydent Frank-Walter Steinmeier mówił: „Stoję dzisiaj przed polskim narodem bosy, jako człowiek, jako Niemiec, obarczony wielkim, historycznym brzemieniem”. Nie sposób ignorować jego słów o „nieprzemijającej odpowiedzialności”. Mowę wiceprezydenta Mike’a Pence’a komentatorzy nazwali wręcz „mesjanistyczną”, zaś Andrzej Duda wygłosił najważniejsze przemówienie swojej prezydentury (co przyznają nawet jego polityczni oponenci). Czas i szczególne miejsce sprawiły, że byliśmy świadkami symbolicznego aktu dopełnienia historycznej sprawiedliwości.

Stało się coś niezwykle istotnego: polski los został opowiedziany światu – z Warszawy, Wielunia, Westerplatte – na sposób uniwersalny, w kontekście fundamentalnych wartości, jakimi są odwaga, honor, wierność i zdrada oraz solidarność. Udało się pokazać, że wydarzenia sprzed 80 lat wciąż są ważne. Mateusz Morawiecki ujął to w celnym stwierdzeniu: „Długi polski rok 1939 zakończył się dopiero 30 lat temu”, a Andrzej Duda spuentował współczesną przestrogą, do czego może prowadzić przymykanie oczu na agresję. Gdy prezydent przemawiał w stolicy, tekst jego wystapienia, a także przemówienia polskiego premiera, opublikowały równocześnie m.in. „The Washington Post”, „Le Soir”, „Sunday Express”, „El Mundo” czy „Die Welt”. 1 września 2019 roku to niewątpliwie dzień największego sukcesu naszej polityki historycznej, wsparty spektakularnymi działaniami marketingowymi. Po raz pierwszy wyciągnęliśmy praktyczne konsekwencje z jakże mądrej zasady: jeśli sam nie opowiesz swojej historii, zrobią to za ciebie inni.

Dostępne jest 15% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

  • seitz
    12.09.2019 13:47
    Sukces z przemówieniem prezydenta Dudy na czele. Kto nie słyszał temu polecam odsłuchać w całości. Ze świadomością co i do kogo mówił.
    doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL