Nowy Numer 37/2019 Archiwum

Lodołamacze

Zakup Grenlandii byłby jedną z najlepszych, obok zakupu Alaski, strategicznych inwestycji Stanów Zjednoczonych. Czy Dania ugnie się kiedyś i sprzeda Amerykanom największą wyspę świata?

Zanim doszło do dyplomatycznego kwasu, czyli odwołania przez Donalda Trumpa wizyty w Danii (po tym, jak premier tego kraju powiedziała, że „Grenlandia nie jest na sprzedaż”), prezydent USA wykazał się nieco większym dystansem do siebie: na swoim profilu w mediach społecznościowych opublikował zabawny fotomontaż ukazujący małe domki rozrzucone na fragmencie wyspy i górujący nad nimi szklany, złocisty wieżowiec Trump Tower, z żartobliwym podpisem: „Obiecuję, że tego nie zrobię Grenlandii”.

Lekki humor szybko jednak ustąpił emocjom – jak twierdzą przeciwnicy Trumpa – lub raczej… biznesowemu wyrachowaniu prezydenta USA. Bo nagłe odwołanie wizyty w Danii wyglądało bardziej na sprawną zagrywkę, by zmusić swojego sojusznika do „skruchy” i przynajmniej zasygnalizowania, że temat sprzedaży nie jest tak zupełnie zamknięty.

Żyła złota

Dostępne jest 11% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jacek Dziedzina

Dziennikarz działu „Świat”

Pierwsze doświadczenia dziennikarskie zdobył w liceum, biorąc udział w konkursie Ośrodka „Karta” i Fundacji Batorego „Historia Bliska” (I wyróżnienie zespołowe za reportaż historyczny). Przez dwa lata pracował w Wielkiej Brytanii, m.in. w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie jako events programmer, odpowiedzialny m.in. za organizację festiwalu filmowego „Across the borders” i współpracę z brytyjskimi instytucjami kulturalnymi. Autor wywiadu rzeki z ks. Henrykiem Bolczykiem „Mocowałem się z Bogiem” oraz współautor zbioru reportaży „W drogę ze św. Pawłem” (Syria, Cypr, Turcja). Laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka za tekst "My som stond". Interesuje się historią najnowszą, stosunkami międzynarodowymi, psychologią i teologią. Kocha fotografię, jazdę konną i rowerową, turystykę górską, Francję i Bałkany. Jego Obszar specjalizacji to publicystyka, wywiady, reportaże i analizy z dziedziny polityki (krajowej i zagranicznej), spraw społecznych, życia Kościoła i teologii.

Kontakt:
jacek.dziedzina@gosc.pl
Więcej artykułów Jacka Dziedziny

 

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji