Nowy Numer 37/2019 Archiwum

Aby poznać się lepiej

Na zamku w Krasiczynie blisko 400 młodych Polaków i Węgrów dyskutowało o tym, co nas łączy i jak wspólnie możemy zmienić Europę.

Węgry to nasz naturalny sojusznik, z którym wiążą nas nie tylko historyczne więzy. Kierunek węgierski w naszej polityce od wielu lat jest konsekwentnie wzmacniany i zaczyna to owocować w polityce, gospodarce i kulturze. Aby jednak nasz sojusz stał się trwałą i znaczącą siłą w Europie, trzeba budować jego zaplecze społeczne. Taką rolę coraz mocniej odgrywa Uniwersytet Letni w Krasiczynie.

Nie tylko historia

II Uniwersytet Letni w Krasiczynie zorganizował Instytut Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka przy pomocy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego. W czterodniowym spotkaniu, wypełnionym dyskusjami, prezentacjami, koncertami oraz zwiedzaniem, uczestniczyli studenci przede wszystkim dwóch budapeszteńskich uniwersytetów, katolickiego i kalwińskiego, oraz uniwersytetu w Szegedzie. Od nas przyjechali m.in. studenci z Uniwersytetu im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego. Patronem spotkań był prof. Wacław Felczak, wybitny znawca Węgier, żołnierz Polskiego Państwa Podziemnego, legendarny kurier tatrzański i więzień polityczny. Po wojnie wykładał on także na Węgrzech, inspirując tam powstanie demokratycznej opozycji. W jego kręgu kształtował się m.in. premier Viktor Orbán.

Dostępne jest 9% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Andrzej Grajewski

Zastępca redaktora naczelnego „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Świat”

Doktor nauk politycznych, historyk. W redakcji „Gościa” pracuje od czerwca 1981. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” na Podbeskidziu. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym: „Agca nie był sam”, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, „Wygnanie”. Odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową Bene Merito. Jego obszar specjalizacji to najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.

Kontakt:
andrzej.grajewski@gosc.pl
Więcej artykułów Andrzeja Grajewskiego

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji