Nowy Numer 38/2019 Archiwum

Rozczarowani

Nie ufają politykom, wybierają antysystemowców. Wysoki standard życia jest dla nich ważniejszy niż aktywność publiczna. Taki obraz młodego pokolenia wyłania się z raportu Instytutu Spraw Publicznych.

Tytuł najnowszej publikacji ISP brzmi: „Rozczarowani indywidualiści w poszukiwaniu nowej jakości w polityce. Demokracja i aktywność obywatelska oczami młodych Polaków”. Jej autorzy przeprowadzili kilkugodzinne rozmowy z Polakami w wieku 17–24 lat. Ze względu na niewielką próbę badawczą (ok. 40 osób z różnych części kraju) trudno traktować wyniki tego badania jako reprezentatywne dla całego pokolenia. Bez wątpienia jednak wiele mówią one o tendencjach obecnych w tej części społeczeństwa.

Indywidualiści

– Komfortowe życie, spełnianie się zawodowo i wykorzystywanie wolnego czasu tak, jak chcemy, i na to, co daje nam radość – odpowiedział jeden z respondentów, zapytany o cele swojego pokolenia. Jego zdanie podzieliły inne osoby biorące udział w badaniu. Indywidualistyczne podejście do życia ujawniło się także podczas dyskusji na temat problemów, które powinny zostać rozwiązane przez państwo. W tym kontekście młodzi mówili głównie o trudnościach w zdobyciu dobrze płatnej pracy, zbyt wysokich podatkach i kulejącym systemie edukacji. Zastanawiali się nad tym, jak polepszyć swój los, rzadko wspominali o potrzebach innych. Część z nich krytykowała realizowany przez rząd program Rodzina 500 Plus. – To rodzi wiele patologicznych zachowań. Ludzie, zamiast podejmować jakiegoś rodzaju pracę, wolą żyć z tych pieniędzy – mówił jeden z badanych.

Dostępne jest 18% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL