Nowy Numer 37/2019 Archiwum

Nad granicą

Chroniąc się przed represjami, działacze narodowi, a później powstańcy, uciekali do Polski, gdzie znajdowali schronienie i pomoc.

Pierwsi Ślązacy zaczęli przekraczać granicę już w listopadzie 1918 r., by za pośrednictwem komendy Okręgu IX POW wstępować do 9. Pułku Legionów i wraz z nim wyruszyć do boju o Lwów. W grudniu 1918 r. w kręgach górnośląskich działaczy niepodległościowych zaczęła kiełkować myśl o utworzeniu śląskiej kompanii, a może nawet batalionu. Niedługo potem Józef Dreyza, naczelnik górnośląskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, wezwał do wstępowania w szeregi Wojska Polskiego. Jego apel przekazano do wszystkich „gniazd” sokolich w powiecie bytomskim. Pierwsze „sokoły” przeszły granicę 12 grudnia 1918 roku. Wkrótce w ich ślady podążyli kolejni. Początkowo wcielano ich w szeregi stacjonującego w Sosnowcu 3. Batalionu 7. Pułku Legionów. Wkrótce jednak rozpoczęli służbę na granicy. 4 lutego 1919 r. decyzją Sztabu Generalnego Wojska Polskiego w Częstochowie utworzono 7 Batalion Strzelców, składający się z Górnoślązaków. 7., bo podobno tylu właśnie miała liczyć pierwsza grupa ochotników. Przenieśli się doń wszyscy Ślązacy z 7. Pułku Piechoty Legionów oraz częstochowskiej Komendy Uzupełnień Lwowa. Po przejściu na etat Wojsk Wielkopolskich batalion dał początek 1. Pułkowi Strzelców Bytomskich.

Ponadto w numerze:

Dostępne jest 32% treści. Chcesz więcej? Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL