Nowy numer 34/2019 Archiwum

Rozpoznam cię!

Już ponad 100 lat temu naukowcy pracowali nad rekonstrukcją twarzy. Dzisiaj rozmawiają o tym nie tylko anatomowie, ale także prawnicy i ci, którzy walczą o prawo do prywatności.

Rekonstrukcją twarzy zajmował się m.in. szwajcarski anatom Wilhelm His, który stworzył podobiznę Jana Sebastiana Bacha, czy polski lekarz Julian Talko-Hryncewicz. Naszemu rodakowi udało się odtworzyć podobizny Piotra Skargi i Juliusza Słowackiego. Dziś, gdybyśmy dysponowali nagraniem mowy tych wielkich postaci, podobizny mogłyby powstać tylko na podstawie ich głosu.

Twarz z YouTube’a

W kwestii rekonstrukcji wyglądu twarzy bardzo dużo zawdzięczamy Michaiłowi Gierasimowi. To właśnie ten rosyjski uczony wystandaryzował pewne wartości oraz rozwinął metodę dziś znaną pod jego nazwiskiem. Jej założenia są dosyć proste. W model czaszki wbija się małe kołki. Służą one do zaznaczania grubości mięśni. Zależy ona od grupy antropologicznej, do której należał człowiek. Tkankę imituje się odpowiednią ilością gliny. Całość uzupełniana jest o brodę, włosy oraz polistyrenowe oczy.

Dostępne jest 18% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji