Nowy numer 34/2019 Archiwum

Kto nie z nami

Szacunek dla osób i niezgoda na ideologię LGBT+ to dwie strony tej samej monety.

Burza wokół homilii metropolity krakowskiego wygłoszonej w 75. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego pokazuje, w jakim miejscu znalazła się debata publiczna w Polsce. Brak dobrej woli, słuchania ze zrozumieniem, zniekształcanie przekazu, przypisywanie złych intencji – to właściwie nasz chleb powszedni, praktycznie w każdej już sprawie. Ale ta jest szczególnej wagi. Arcybiskup Marek Jędraszewski nie mówił w bazylice Mariackiej o ludziach, ale o ideologii. Odniósł się do zasadniczego sporu antropologicznego, od którego nie uciekniemy, wobec którego musimy się określić. Rzecz nie dotyczy prostego uznania czyjejś odmienności, ale zgody na przemeblowanie świata, w którym żyjemy. Tęczowy sztandar przestał już być znakiem wykluczenia, staje się natomiast symbolem dominacji. Sprawy zaszły bardzo daleko, a zmiany, jakie się dokonują, nie są neutralne dla naszej przyszłości. Reakcja na jedno zdanie metropolity to potwierdza.

Podejrzenie przestępstwa?

„Kto widział lub słyszał wspomnianą homilię w całości? Czy potrafimy powiedzieć, ile czasu abp Marek poświęcił »tęczowej zarazie«, a ile pamięci bohaterów powstania warszawskiego? Czy jednak prawda kogokolwiek interesuje w czasach, w których liczy się szybkość wyrażonej opinii, a nie rzetelność prezentowanych faktów?” – pytał Błażej Kmieciak w tekście opublikowanym na stronie gosc.pl. Zainteresowani prawdą mogli mieć pewien kłopot, ponieważ wideo z całą homilią abp. Jędraszewskiego zostało na pewien czas zablokowane przez serwis YouTube. Było to ostrzeżenie w związku z „podejrzeniem szerzenia nienawiści”. Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych złożył do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przez hierarchę przestępstwa. Epitetów rzucanych pod adresem metropolity krakowskiego przez osoby publiczne nie godzi się tu przytaczać, podobnie jak gróźb karalnych, spływających na adres krakowskiej kurii.

Dostępne jest 22% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji