Nowy numer 15/2020 Archiwum

Kto nie z nami

Szacunek dla osób i niezgoda na ideologię LGBT+ to dwie strony tej samej monety.

Burza wokół homilii metropolity krakowskiego wygłoszonej w 75. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego pokazuje, w jakim miejscu znalazła się debata publiczna w Polsce. Brak dobrej woli, słuchania ze zrozumieniem, zniekształcanie przekazu, przypisywanie złych intencji – to właściwie nasz chleb powszedni, praktycznie w każdej już sprawie. Ale ta jest szczególnej wagi. Arcybiskup Marek Jędraszewski nie mówił w bazylice Mariackiej o ludziach, ale o ideologii. Odniósł się do zasadniczego sporu antropologicznego, od którego nie uciekniemy, wobec którego musimy się określić. Rzecz nie dotyczy prostego uznania czyjejś odmienności, ale zgody na przemeblowanie świata, w którym żyjemy. Tęczowy sztandar przestał już być znakiem wykluczenia, staje się natomiast symbolem dominacji. Sprawy zaszły bardzo daleko, a zmiany, jakie się dokonują, nie są neutralne dla naszej przyszłości. Reakcja na jedno zdanie metropolity to potwierdza.

Podejrzenie przestępstwa?

„Kto widział lub słyszał wspomnianą homilię w całości? Czy potrafimy powiedzieć, ile czasu abp Marek poświęcił »tęczowej zarazie«, a ile pamięci bohaterów powstania warszawskiego? Czy jednak prawda kogokolwiek interesuje w czasach, w których liczy się szybkość wyrażonej opinii, a nie rzetelność prezentowanych faktów?” – pytał Błażej Kmieciak w tekście opublikowanym na stronie gosc.pl. Zainteresowani prawdą mogli mieć pewien kłopot, ponieważ wideo z całą homilią abp. Jędraszewskiego zostało na pewien czas zablokowane przez serwis YouTube. Było to ostrzeżenie w związku z „podejrzeniem szerzenia nienawiści”. Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych złożył do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przez hierarchę przestępstwa. Epitetów rzucanych pod adresem metropolity krakowskiego przez osoby publiczne nie godzi się tu przytaczać, podobnie jak gróźb karalnych, spływających na adres krakowskiej kurii.

« 1 2 3 4 »
oceń artykuł Pobieranie..

Polecamy

 • Anonim (konto usunięte)
  19.09.2019 08:31
  "Kto widział lub słyszał wspomnianą homilię w całości? " - słyszałem i się z tą homilią nie zgadzam praktycznie w całości. Począwszy od podejścia do Powstania Warszawskiego, a skończywszy na wskazywaniu i porównywaniu "ideologii" LGBT.
  Problemem w tych wszystkich dyskusjach nie jest bowiem twór "ideologia LGBT ", ale próba budowania tożsamości katolickiej na lękach i na tworzeniu jakiegoś kolejnego frontu walki. Widać typowe zachowanie obronne przed zmianami zachodzącymi w świecie. To sie nieustannie powtarza, tylko "wróg" jest definiowany inaczej. Były feministki, byli bikiniarze, były dzieci kwiaty, a dziś jest LGBT.
  I niestety oczywistością jest, że Kościół budując front walki na tym froncie polegnie.
 • marbie
  19.09.2019 15:26
  Prawdziwe dobro, a to przebrane to różnica. Przerobiłem 16 tu pracodawców polskich i dopiero pierwszy uczciwie płaci z pełnymi składkami. I proszę Cię nie wskakuj na temat "biednych" pracodawców co to kosztem naszych emerytur budują swoim dzieciom domy trzystu metrowe. Co innego szanować człowieka, a co innego pochwalać jego styl życia. Nie Ty nie potrafisz z tych ludzi wybrać tych dobrych i mądrych, bo dobroć i mądrość mylisz z arogancją i literką "ą" na końcu wielu wyrazów.
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama