Nowy numer 34/2019 Archiwum

Nie możemy być bierni

Abp Tadeusz Wojda SAC mówi o stanowisku Kościoła wobec przemocy oraz ideologii LGBT.

Andrzej Grajewski: Minęło już trochę czasu od marszu równości w Białymstoku. Jak Ksiądz Arcybiskup ocenia te wydarzenia z perspektywy czasu?

Abp Tadeusz Wojda: Jest mi przykro, że w świat poszła opinia, że Białystok to miasto rasistowskie, a jego mieszkańcy są nietolerancyjni. Taka narracja niestety zdominowała przestrzeń medialną, wyrządzając naszemu miastu wielką krzywdę. Białystok nigdy taki nie był, ani nie jest. Prawdą natomiast jest, że to region przywiązany do polskości i Kościoła, wierny wartościom przekazywanym z pokolenia na pokolenie. Bardzo żywa jest tu świadomość nauczania Jana Pawła II o rodzinie i małżeństwie. Dlatego opinia, jaką powielano w mediach po marszu, jest nie tylko krzywdząca dla naszej społeczności, ale po prostu nieprawdziwa.

W jakim momencie Ksiądz Arcybiskup nabrał przekonania, że może się stać coś złego?

Kiedy pojawiła się informacja, że marsz będzie jednak zorganizowany w Białymstoku, wiele osób zwracało się do mnie z prośbą, abym zajął wobec niego stanowisko. Już wtedy dochodziły do mnie głosy, że może dojść do gorszących wydarzeń i należy temu przeciwdziałać.

Spodziewano się, że marsz może sprowokować zamieszki?

Dostępne jest 12% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji