Nowy numer 33/2019 Archiwum

Zdrowe i błyszczące

Ładne paznokcie są wizytówką nie tylko zadbanej, ale i zdrowej kobiety. Jak je pielęgnować?

Częste zabiegi kosmetyczne, praca, używanie detergentów oraz nieprawidłowa dieta mają wpływ na kondycję i wygląd skóry oraz paznokci. Problem dotyczy zarówno kobiet dojrzałych, których dłonie wymagają regularnego nawilżania, jak i osób pracujących w niekorzystnych warunkach. Z czasem źle pielęgnowana skóra dłoni staje się pomarszczona, przesuszona i pełna przebarwień. Paznokcie, nawet te regularnie poddawane różnego typu zabiegom (manikiur żelowy, hybrydowy i inne), mogą stać się łamliwe, matowe i pożółkłe. Co zrobić, aby przywrócić im zdrowy wygląd?

Dieta

Kondycja włosów i paznokci często wiele mówi o zdrowiu i stylu życia. Łamliwe, matowe i naznaczone skazami paznokcie to sygnał, że w naszym organizmie dzieje się coś niedobrego. Najczęściej jest to spowodowane nieodpowiednio zbilansowaną dietą, brakiem witamin, minerałów i innych niezbędnych składników. Ich naturalny kolor natomiast jest sprawą indywidualną. Za różowy odcień odpowiada sieć naczyń krwionośnych znajdujących się pod paznokciem. Jest on płytką zbudowaną głównie z keratyny, która odpowiada za jego elastyczność i odpowiednią twardość. Utrata tych cech może świadczyć o braku kilku pierwiastków, których niedobór widoczny jest także w kolorycie skóry twarzy czy kondycji włosów.

Dostępne jest 22% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji