Nowy numer 33/2019 Archiwum

Stan zagrożenia

Ze wszystkich trzech zróżnicowanych tematycznie dokumentów przebija głęboka empatia twórców do bohaterów ich filmów.

W największych portalach VOD, czyli internetowych wypożyczalniach filmów, znajdziemy wiele śmieci. Jednak po dłuższych poszukiwaniach zdarzają się prawdziwe filmowe perełki, które mogą zainteresować wymagającego widza. Wśród nich trzy godne polecenia dokumenty, które mimo różnych tematów łączy pewien wspólny wątek – dobro dziecka.

System na ratunek

Temat rodziny zastępczej trafia na łamy gazet, portali internetowych czy telewizyjnych dzienników zwykle tylko w formie sensacyjnych newsów, kiedy rodzina zawodzi, a dziecku dzieje się krzywda. Opieka zastępcza nie cieszy się dobrą prasą, chociaż drastyczne przypadki nadużyć są przecież rzadkie.

Film Marka Jonathana Harrisa opowiada o funkcjonowaniu systemu opieki w USA, ale podobnie działa on w innych krajach, w tym w Polsce. W obrazie nie znajdziemy sensacji. Autorzy pokazują codzienność i problemy kilku rodzin zastępczych i ich wychowanków. Wszystkie podlegają nadzorowi Departamentu ds. Dzieci i Rodziny w Los Angeles, który obejmuje Kalifornię, najbogatszy stan USA. Agencja dysponuje dużym budżetem, jednak problem jest ogromny, bo z roku na rok zwiększa się ilość dzieci i nastolatków, które wymagają takiej formy opieki. Zjawisko związane jest z postępującą dezintegracją rodziny i dotyczy szczególnie mniejszości etnicznych. Ze statystyk wynika, że 25 procent dzieci umieszczonych w rodzinach zastępczych pochodzi właśnie z tych społeczności, chociaż stanowią one zaledwie 10 procent tamtejszej populacji.

Dostępne jest 21% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji