Nowy numer 33/2019 Archiwum

Świadectwa niemieckich zbrodni

Powstanie warszawskie ma wymiar symboliczny także dlatego, że niemieccy naziści w jednym miejscu w ciągu dwóch miesięcy dopuścili się niemalże wszystkich rodzajów zbrodni, jakich dokonywali przez pięć lat okupacji w całej Polsce.

Na portalu Zapisy Terroru (www.zapisyterroru.pl) znajduje się niemal tysiąc świadectw niemieckich zbrodni dokonanych na Polakach w czasie sierpniowego zrywu. Do zapoznania się z nimi zaprasza Instytut Pileckiego, który prowadzi portal. Jego celem nie jest rozdrapywanie ran. Chodzi o pamięć i prawdę. Jan Paweł II stwierdził, że „naród, który traci pamięć, traci tożsamość”. Musimy pamiętać o tych zbrodniach, aby wiedzieć, kim jesteśmy, jakie wartości przyświecały Polakom, którzy cierpieli i oddawali życie za ojczyznę. Chodzi też o prawdę. Na współczesne próby rewizji historii, rozmywania odpowiedzialności za zbrodnie, odpowiedzią jest pokazanie prawdy. Przytaczamy fragmenty wybranych relacji.

Masowe mordy

Szacuje się, że w trakcie dwóch miesięcy powstania życie straciło około ćwierć miliona cywilów. W zdecydowanej większości osoby te były ofiarami zaplanowanego ludobójstwa ze strony Niemców.

Stefania Popielnicka zaraz po wybuchu powstania ukryła się w domu przy ul. Bagatela, skąd miała możliwość obserwowania tego, co działo się na terenie pobliskiego ogródka jordanowskiego. Oto fragment jej relacji: „Wyjrzałam na ogródek przez okno łazienki. Wtedy to widziałam moment rozstrzeliwania kobiet. Było ich około 30. Leżały szeregiem na ziemi i żołnierze niemieccy (nie wiem, jakiej broni) podchodzili do nich i do leżących twarzą do ziemi oddawali strzał w tył głowy z krótkiej broni. (…) Kobiety, które rozstrzeliwano na moich oczach, leżały na ziemi w ubraniu, jednak ci, którzy stale obserwowali egzekucje, mówili, że w innych wypadkach rozstrzeliwano zarówno kobiety, jak i mężczyzn nago. Mówiono mi, że rozstrzeliwane były również dzieci. Jak mi mówiono, Niemcy po egzekucji oblewali ciała jakimś płynem z beczki, która stała w pobliżu miejsca egzekucji, i palili następnie zwłoki”.

Dostępne jest 19% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji