Nowy numer 13/2020 Archiwum

Aby bułka była bułką

Wchodzę do cukierni. „Przyjazna LGBT”. Czy drożdżówka nie może pozostać drożdżówką? Taką zwykłą, z makiem i posypką? Czy musi być ideologiczno-światopoglądową deklaracją?

W cukierni widzę plakat: „przyjazna LGBT”. Dlaczego nie widzę naklejek: „Przyjazna Żydom, Romom, Białorusinom, fizykom atomowym, antykwariuszom, niepełnosprawnym, Afroamerykanom, kibicom Gieksy (należy im się po kompromitującym sezonie), Niebieskich (ciacho gratis za cierpienia, które muszą znosić w 99-lecie klubu), mleczarzom z Podlasia, rybakom z Pucka i Bóg wie komu jeszcze? Nie starczyłoby miejsca na naklejki? Dlaczego akurat osoby tego środowiska mają być uprzywilejowane naklejkami? Czy drożdżówka LGBT różni się od innych ciastek?

Tęsknię za normalnością. Przyszedłem do kawiarni, by wypić kawę, a nie składać deklaracje ideologiczne. Po co jakiekolwiek naklejki?

Tęsknię za tym, by bułka była bułką.

Nie rozumiem całej histerii związanej z naklejkami „za” czy „przeciw”. Czy musimy do wszystkiego dorabiać ideologię?

PS. Czekam na netflixowskie odkłamanie bajki o Żwirku i Muchomorku. Dwóch krasnali w jednej dziupli? No wiecie Państwo…

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Zobacz także

 • QuantaCura
  02.08.2019 20:29
  Pawel mógł przecież nigdzie nie isc...
 • QuantaCura
  02.08.2019 21:17
  No tak, ale tu mowa o różnych rodzajach łask. Ponadto, jest wysoce nieuprawnione porównywanie Szawła do osób żyjących wbrew Bożemu Prawu. Bądź, co bądź, był Szaweł wierzącym, praktykującym i nader gorliwym człowiekiem. Stąd łaska pozwoliła mu rozpoznać własny błąd. W przypadku osób, które sie wykluczają z Komunii z Chrystusem łaska nie do nich niejako dostępu, ze względu na ohydę grzechu sodomii i innych nieczystości, popularnych dziś. Zasadniczą wątpliwością przytoczonego porównania jest właśnie nieprzystawalność porównywanych postaci. Dlatego trzeba sie postać o lepszy przykład...
  doceń 12
 • saherb
  04.08.2019 06:46
  W sumie to nawet dobrze, że mają takie naklejki, bo przynajmniej będziemy wiedzieli, gdzie nie kupować. Do kościoła z naklejką "przyjazny LGBT" na drzwiach też nikt by nie chodził. Przykład dają nam opustoszałe kościoły na Zachodzie, które już dawno zaczęły być "przyjazne LGBT" (biskupem jest czynna lesbijka).
  doceń 19
 • Anonim (konto usunięte)
  06.08.2019 13:50
  Po co naklejki? Dobre pytanie. Więc zadam inne pytanie - czemu tak często w kazaniach padają ostatnio słowa o LGBT?
  Czemu tak bardzo ostatnio katolickie media rozpisują się o LGBT?
  Problem garstki ludzi obnoszących się ze swoją seksualnością urósł ostatnio w katolickich mediach do rozmiarów biblijego potopu, a przeczulenie na punkcie dziecinnych prowokacji dawno zaprzecza zdrowemu rozsądkowi. Komu zależny na kolejnej wojence polsko-polskiej?
  doceń 5
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji