Nowy numer 14/2020 Archiwum

Miasto działaczy

Organizują pikniki na parkingach, bronią barów mlecznych, ale i startują w wyborach. Kim są miejscy aktywiści?

Czy potrzeba na to pozwolenia? Nie wiem, ja czuję nakaz – mówi Witold Szwedkowski, który od kilkunastu lat zajmuje się partyzantką ogrodniczą. Bez pytania o zgodę sadzi kwiaty i drzewa na zaniedbanych trawnikach. Działał w Katowicach, Siemianowicach Śląskich, Gliwicach, Chorzowie i Sosnowcu. – Najważniejsze jest rozpoznanie – tłumaczy. Aktywista znajduje zapuszczony trawnik, sprawdza stan gleby i czy pod ziemią nie ma jakichś instalacji, po czym sadzi rośliny. Nie jest to zabronione. Witold Szwedkowski podkreśla, że nie miał nigdy poważniejszych problemów z policją, choć zdarzył mu się konflikt z władzami miasta. Chodziło o remont rynku w Chorzowie. Wycięto wówczas rosnące tam drzewa. Urzędnicy uspokajali, że posadzą 40 nowych, a do tego 3 tys. krzewów. Ostatecznie na chorzowskim rynku znalazły się skwerki i donice z palmami.

Partyzantka ogrodnicza jest, wbrew nazwie, spokojnym zajęciem. Nie można tego powiedzieć o walce ruchów miejskich ze złodziejską reprywatyzacją w Warszawie. Jan Śpiewak, który kierował stowarzyszeniem Miasto Jest Nasze, a później grupą Wolne Miasto Warszawa, miał ogromny udział w nagłośnieniu procederu nieuczciwego przejmowania kamienic i wyrzucania z nich lokatorów. Pozywano go z tego powodu za rzekome zniesławienie i pomówienie osób mających związek z reprywatyzacją. W styczniu przegrał jeden z procesów, w lipcu wygrał inny. Są jednak i takie działania ruchów miejskich, które wzbudzają kontrowersje zwykłych mieszkańców miast.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Polecamy

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama