Nowy numer 42/2019 Archiwum

Kogo szukają pracodawcy?

Wciąż przybywa ofert pracy online, chociaż wolniej niż kilka lat wcześniej. Poszukiwani są przede wszystkim osoby w zawodach technicznych i ekonomicznych – tak wynika z raportu portalu pracuj.pl.

Portal pracuj.pl opublikował raport "Rynek Pracy Specjalistów H1 2019. Kogo szukali pracodawcy?". Jak z niego wynika, w pierwszym półroczu na portalu liczba ogłoszeń o prace zwiększyła się w odniesieniu do analogicznego okresu rok wcześniej, wzrosła o 1,4 procenta. Jednak licząc od 2015 r, wzrost liczby ogłoszeń wyniósł aż 38 procent.

Najwięcej ogłoszeń, bo prawie 29 proc., dotyczyło ofert z obszaru handlu i sprzedaży. Pracowników z obszaru obsługi klienta szukało 22 proc. pracodawców na portalu pracuj.pl, a informatyków 15 proc. ogłoszeniodawców. Dużo poszukuje się też inżynierów specjalistów z obszary finansów.

Ciekawym zjawiskiem opisanym w raporcie jest wzrost liczby ofert dla pracowników fizycznych. Na przestrzeni dwóch ostatnich lat, liczba tego typu ofert wzrosła niemal dwukrotnie. Szczególnie poszukiwani są pracownicy posiadający uprawnienia do obsługi maszyn.

Prawie jedna czwarta wszystkich ogłoszeń w raporcie dotyczyła województwa mazowieckiego. Na dalszych miejscach, choć z prawie dwukrotną stratą, znalazły się województwa dolnośląskie, śląskie, wielkopolskie i małopolskie. Najmniej ofert jest w województwach lubuskim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim.

Ciekawe jest też zestawienie pokazujące, jakie branże szuka jakich rodzajów pracowników. Dyrektorów i prezesów szuka przede wszystkim branża bankowa i finansowa. Stażystów i praktykantów poszukuje przede wszystkim branża produkcyjna. Specjalistów zaś szuka branża IT.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Bartosz Bartczak

Redaktor serwisu gosc.pl

Ekonomista, doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach specjalizujący się w tematyce historii gospodarczej i polityki ekonomicznej państwa. Współpracował z Instytutem Globalizacji i portalem fronda.pl. Zaangażowany w działalność międzynarodową, szczególnie w obszarze integracji europejskiej i współpracy z krajami Europy wschodniej. Zainteresowania: ekonomia, stosunki międzynarodowe, fantastyka naukowa, podróże. Jego obszar specjalizacji to gospodarka, Unia Europejska, stosunki międzynarodowe.

Kontakt:
bartosz.bartczak@gosc.pl
Więcej artykułów Bartosza Bartczaka

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji