Polska pod Krzyżem

Polska pod Krzyżem to nazwa nowej akcji modlitewnej zapowiadanej na 14 września przez organizatorów inicjatywy Różaniec do Granic sprzed dwóch lat. W święto Podwyższenia Krzyża Świętego na terenie najstarszego polskiego sanktuarium na Świętym Krzyżu zgromadzą się ci, którzy chcą się nawrócić i postawić symboliczny krzyż w centrum swojego życia.

Organizatorzy wydarzenia chcą przypomnieć, że początkiem całej współczesnej cywilizacji i kultury zachodniej jest Jezus Chrystus. Przyjęcie chrześcijaństwa stało się też początkiem polskiej państwowości. Chrystus umarł na krzyżu, aby dać zbawienie, dlatego organizatorzy wydarzenia pragną zaprosić ludzi, aby wyznali wiarę w Chrystusa, podjęli nawrócenie i postawili krzyż w centrum swojego życia.

Jeden z organizatorów Maciej Bodasiński z Fundacji Solo Dios Basta uważa, że „jeżeli myślimy o odnowie wiary i Kościoła w Polsce, odnowie naszego społeczeństwa, potrzebujemy do tego Jezusa Chrystusa i krzyża. Potrzebujemy uczynić naszą wiarę żywą, i to się może wydarzyć wyłącznie pod krzyżem Jezusa Chrystusa”.

Jego zdaniem „to wszystko, o czym tak marzymy, chcielibyśmy, żeby się wydarzyło, czyli powrót młodzieży do Kościoła, zatrzymanie laicyzacji, przywrócenie w pełni prawa moralnego, całkowite zatrzymanie aborcji w Polsce, to marzenia, które gdzieś są w sercu, ale mogą się zrealizować tylko przez nawrócenie, naszą modlitwę i wiarę”.

Akcja Polska pod Krzyżem rozpocznie się w sobotę 14 września o godz. 12.00. W programie zaplanowano konferencje, świadectwa i Mszę świętą celebrowaną przez biskupa sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza. Wieczorem odmówiona zostanie modlitwa w intencji ustanowienia krzyża centralnym punktem życia każdego pielgrzyma, a potem nocne czuwanie, które potrwa aż do rana.

Zapisy dla uczestników akcji rozpoczęły się w środę w czasie konferencji prasowej, która odbyła się w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski. Do zarejestrowanych osób zostaną rozesłane e-mailem bezpłatne wejściówki uprawniające do wzięcia udziału w wydarzeniu.

Taka procedura, jak tłumaczyli organizatorzy, jest konieczna ze względu na specyfikę miejsca, jakim jest Święty Krzyż. Teren sanktuarium jest ograniczony znajdującym się wokół niego Świętokrzyskim Parkiem Narodowym.

W razie potrzebny zostaną otwarte dodatkowe miejsca modlitwy u podnóża góry, gdzie zmieszczą się pozostali wierni. Drogi dojazdowe zabezpieczone będą tak, aby uczestnicy już wcześniej mogli opuścić miejsce zgromadzenia.

Ze względu na sąsiedztwo Świętokrzyskiego Parku Narodowego miejsce modlitwy będzie przygotowane zgodnie z zasadą „zero waste”. Wszystkie materiały przygotowane dla pielgrzymów, łącznie z kubeczkami do wody pitnej oraz workami na śmieci, będą biodegradowalne.

Na stronie www.polskapodkrzyżem.pl znajduje się m.in. specjalna mapa, na której można dołączać miejscowości, w których wierni 14 września włączą się w modlitwę, duchowo łącząc się z uczestnikami akcji na Świętym Krzyżu. Włączenie się może obejmować m.in. adorację krzyża w swojej parafii, domu, szpitalu czy hospicjum.

Zorganizowana dwa lata temu akcja Różaniec do Granic - wspólna modlitwa na czterech granicach naszego kraju w intencji duchowej odnowy Polski i Europy - spotkała się z wielkim odzewem. Uczestnicy do dziś przysyłają maile z prośbami o powtórzenie wydarzenia. Tak właśnie zrodził się pomysł akcji Polska pod Krzyżem.

Organizatorzy nie zakładają konkretnych sukcesów, jakie akcja miałaby przynieść. Zdaniem Macieja Bodasińskiego „w kontekście męki Jezusa Chrystusa trudno mówić o sukcesie. Pierwsze skojarzenie sukcesu to powodzenie w życiu doczesnym i materialnym, a owoc duchowy nie zawsze jest tożsamy z sukcesem na ziemi”. - Celem nie jest ziemski sukces, ale zwycięstwo duchowe, czyli uratowanie jak największej liczby dusz dla nieba – dodał.

Do pomocy w organizacji akcji zgłosiło się już około 1500 wolontariuszy. Wydarzenie współorganizują Fundacja Solo Dios Basta i Księża Oblaci Misjonarze Maryi Niepokalanej, którzy od wielu lat sprawują opiekę nad Świętym Krzyżem. W najstarszym polskim sanktuarium, powstałym w XI wieku, przechowywane są podarowane Polsce przez Węgrów cząstki krzyża, na którym umarł Jezus Chrystus.

« 1 »