Nowy numer 42/2019 Archiwum

Holandia: Co piąty kościół nie jest już świątynią

Biura, muzea, mieszkania, sale gimnastyczne - wiele budynków kościelnych jest dziś używanych w innych celach niż religijne - informuje holenderski dziennik "Trouw". W Holandii w co piątym takim budynku od lat nie odprawia się nabożeństw.

W Holandii jest 6 900 budynków kościelnych należących do Kościoła katolickiego i Kościołów protestanckich. 1400 z nich wykorzystuje się dzisiaj do innych celów - zauważa gazeta. Według sondażu, 30 proc. tych przekształconych budynków jest wykorzystanych na mieszkania, 20 proc. na cele kulturalne i społeczne, a 15 proc. zostało przekształconych na biura lub sklepy. Dawne kościoły są także siłowniami, barami i restauracjami. Według "Trouw" większość z tych budynków została zbudowana w latach 1800-1970. Starsze budynki kościelne są nadal używane do celów religijnych.

Co ciekawe, w większości swoją funkcję zmieniają budynki kościelne należące do Kościołów protestanckich. Z kolei Kościół rzymskokatolicki jest generalnie mniej gotowy do sprzedaży swoich budynków kościelnych ze względu na ich znaczenie sakralne. Dla protestantów nie mają one takiego samego znaczenia.

« 1 »

Zobacz także

 • Alik
  11.07.2019 15:49
  Deus vult!
  doceń 2
 • Hzrzvii
  11.07.2019 16:25
  Jeszcze w latach pięćdziesiątych ub.stulecia mała Holandia wysyłała wielu misjonarzy. Dziś stała się terenem misyjnym. Efekt Nowej Wiosny Kościoła.
  doceń 3
 • A. Kupiec
  13.07.2019 12:36
  Jeżeli nie ma wiernych to kto ma te kościoły utrzymywać może państwo? a z jakiego powodu. Za dwadzieścia lat i w Polsce stanie się przed tym samym problemem w tej chwili jest bardzo wielkie zagęszczenie świątyń a dla państwa będzie coraz trudniej wydawać na to pieniądze. Po za tym znając chciwość niektórych proboszczów jak będą kuszeni przez deweloperów dla mamony oddadzą te atrakcyjne grunty pod budowę jakiś hoteli albo supermarketów. Kościół jest tam gdzie gromadzą się wierni, pusty budynek jest tylko immobilia. Sentymenty na nic.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL