Nowy numer 42/2019 Archiwum

Twarda łaska

Myśl wyrachowana: Twardość i nieustępliwość – nie ceni się cech skały, gdy jest miło. Ale nie będzie miło.

* * * * *

Raport obsesyjny

Polska powinna wprowadzić swobodę dokonywania aborcji i rozwijać politykę „równości płci”. Takie zalecenia w raporcie na temat Polski zawarła chorwacka komisarz Rady Europy ds. praw człowieka Dunja Mijatović. Tezy, jakie stawia pani komisarz, stanowią niemal wierne odbicie żądań środowisk lewicowych. Połowę raportu zajmuje darcie szat nad sytuacją Polek, które doświadczają łamania ich „praw reprodukcyjnych i seksualnych”. Przejawia się to głównie w braku dostępu do aborcji, którą Mijatović definiuje jako elementarne prawo kobiety. Twierdzi, że niemożność dokonania aborcji stanowi bardzo poważne zagrożenie dla zdrowia i życia kobiet. Domaga się odrzucenia projektu zniesienia aborcji eugenicznej, żąda przywrócenia sprzedaży środków wczesnoporonnych bez recepty i krytykuje powoływanie się lekarzy na klauzulę sumienia przy wypisywaniu recept na antykoncepcję. No i proszę, jak niewiele trzeba, żeby własne obsesje uczynić urzędowym dokumentem. Wystarczy pełnić funkcję publiczną, być aroganckim i napisać raport.•

Szwedzcy misjonarze

Szwedzka sieć IKEA, która zwolniła pracownika za sprzeciw wobec prowadzonej przez nią homopropagandy, ma o to sprawę w sądzie. Firma wydaje oświadczenia, z których wynika, że jest dumna ze swej postawy, a jednocześnie, że obawia się, aby sprawa nie zaszkodziła jej pracownikom. A wystarczyło skupić się na sprzedawaniu mebli.•

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Franciszek Kucharczak

Dziennikarz działu „Kościół”

Teolog i historyk Kościoła, absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, wieloletni redaktor i grafik „Małego Gościa Niedzielnego” (autor m.in. rubryki „Franek fałszerz” i „Mędrzec dyżurny”), obecnie współpracownik tego miesięcznika. Autor „Tabliczki sumienia” – cotygodniowego felietonu publikowanego w „Gościu Niedzielnym”. Autor książki „Tabliczka sumienia”, współautor książki „Bóg lubi tych, którzy walczą ” i książki-wywiadu z Markiem Jurkiem „Dysydent w państwie POPiS”. Zainteresowania: sztuki plastyczne, turystyka (zwłaszcza rowerowa). Motto: „Jestem tendencyjny – popieram Jezusa”.
Jego obszar specjalizacji to kwestie moralne i teologiczne, komentowanie w optyce chrześcijańskiej spraw wzbudzających kontrowersje, zwłaszcza na obszarze państwo-Kościół, wychowanie dzieci i młodzieży, etyka seksualna. Autor nazywa to teologią stosowaną.

Kontakt:
franciszek.kucharczak@gosc.pl
Więcej artykułów Franciszka Kucharczaka

Zobacz także

 • EwaKata
  11.07.2019 12:39
  EwaKata
  Bardzo trafne i obrazowo przedstawione: " Jeśli ktoś w Kościele upada, widać wyraźnie, dlaczego się to dzieje: bo odpadł od skały. Wtedy problem ma on i ci, którzy przywiązali się do niego zamiast do skały. Sama skała jednak stoi i wystarczy do niej wrócić, żeby przetrwać każdy sztorm."
  doceń 24
 • seitz
  11.07.2019 15:39
  Dobrze napisane. Wystarczyło zająć się swoją robotą czyli wyrabianiem mebli. Może tak jest gdy stawia się na dykte i sklejkę zamiast drewno w kwestii moralności. Przecież lekarz przysięgał pomagać ludziom więc jak może się zgadzać na zabicie dziecka.
  doceń 8
 • gan
  11.07.2019 16:01
  gan
  Skałą jest Chrystus. Urząd Namiestnika Chrystusowego sam w sobie również - z tym się zgadzam ale czy na pewno sama osoba biskupa Rzymu? Przypuśćmy hipotetycznie, że sprawujący urząd papieski biskup zaczyna głosić herezje. Z pewnym wyprzedzeniem otoczył się niewierzącymi kardynałami oraz - z dalszej perspektywy - milczącymi i zalęknionymi o swoje posady innymi purpuratami. Z perspektywy Bożej zapewne ów uzurpator nie jest już następcą Apostoła Piotra, gdyż zaciągnął ekskomunikę z mocy prawa. Nie ma jednak nikogo, kto ma realną moc sprawczą by to ogłosić.. Sedewakantyzm jest niebezpieczny, bo uderza w widzialną tu na Ziemi skałę - papieża, ale jak to rozstrzygnąć w takiej czysto hipotetycznej sytuacji, jaką przedstawiłem powyżej? Normalnie obowiązywała zasada Roma locuta, causa finita lecz, gdyby Rzym milczał lub wygłaszał tezy niezgodne z Objawieniem i Tradycją? Kto nam - maluczkim - o tym powie? Módlmy się za papieża, kardynałów, biskupów i kapłanów by byli prawdziwymi pasterzami, a nie wilkami w owczej skórze i rzeczywiście prowadzili lud Boży do zbawienia, a nie na zatracenie, bo co nam po kole młyńskim, który oni powinni sobie uwiesić u szyi jeśli sami zostaniemy pożarci.
  doceń 2
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji