Nowy numer 25/2022 Archiwum

Bakterie na wakacjach

Gdy temperatura na dworze wzrasta, słońce coraz mocniej grzeje i upały zaczynają doskwierać, szukamy sposobu, aby się ochłodzić. Najlepiej wtedy zanurzyć się w wodzie… Czy na pewno?

Jeśli planujemy kąpiel w morzu czy jeziorze, wybierajmy plaże strzeżone, nie tylko z powodu groźby utonięcia. Takie miejsca i zbiorniki wodne są badane pod kątem czystości wody – fizycznej, biologicznej i chemicznej. Jeśli stan wody jest niepokojący, odpowiednie jednostki powołane do przeprowadzania kontroli mają obowiązek oznakowania takich miejsc czerwonymi flagami bądź wyraźnymi znakami zakazującymi kąpieli. Woda w takich miejscach jest systematycznie badana aż do momentu, kiedy kąpiel znowu będzie bezpieczna.

W cieniu czy w wodzie?

Wybierając miejsce kąpieli, zwracajmy uwagę na kolor i zapach wody. Gdy robi się ciepło, w zbiornikach słodko- i słonowodnych zaczynają zakwitać różne formy życia, zaliczane do fitoplanktonu (okrzemki, sinice, wiciowce i inne). Kiedy rozkwit jest intensywny, woda może przybierać zielony kolor, pienić się, a czasami pokryta jest zieloną pierzyną. Lepiej zrezygnować z kąpieli w miejscach, gdzie obserwujemy takie zjawiska.

Co roku w okresie wakacyjnym można usłyszeć o sinicach, czyli cyjanobakteriach, które produkują (w nadmiarze) groźne dla naszego zdrowia toksyny. Zatrucie wodą z nadmiarem sinic najczęściej objawia się zmianami na skórze w postaci wysypki, świądu czy pokrzywki. Spożycie takiej wody może spowodować dolegliwości układu pokarmowego (wzdęcia, biegunki, bóle brzucha). Czasami zdarzają się także zapalenie spojówek, ból głowy i dreszcze. Co zrobić, jeśli wykąpiemy się w takim zbiorniku? Jak najszybciej należy wziąć prysznic i wyprać strój kąpielowy, natomiast dolegliwości skórne czy pokarmowe leczyć objawowo. Po paru dniach te zazwyczaj znikają. Jeśli tak się nie dzieje, należy pilnie skonsultować się z lekarzem.

Podczas kąpieli w zanieczyszczonych zbiornikach wodnych (w szczególności w odkrytych basenach) możemy zarazić się takimi bakteriami jak: pałeczka okrężnicy – Escherichia coli, Shigella, gronkowiec złocisty (Staphylococcus aureus) czy Legionella pneumophila (odpowiedzialna za chorobę legionistów). Powodują one zakażenia w układzie pokarmowym, np. wymioty i biegunki (E. coli) oraz wysypki na ciele i skórze głowy (gronkowiec złocisty). Legionella uwielbia środowisko wilgotne i zanieczyszczone. Można ją spotkać w systemach klimatyzacyjnych, w dyszach pryszniców czy w kranach. Z tego powodu najczęściej do zakażenia dochodzi w klimatyzowanych pomieszczeniach czy właśnie na basenach. Objawy dotyczą układu oddechowego. Aby zapobiec szerzeniu się tej bakterii, należy dbać o czystość urządzeń sanitarnych i regularnie serwisować urządzenia klimatyzujące.

Należy również pamiętać o zakażeniach grzybiczych. Narażone są na nie nasze stopy, skóra, ale także miejsca intymne. W przebieralniach, na drabinkach i podczas chodzenia w okolicy basenu najlepiej zakładać klapki bądź specjalne obuwie basenowe.

Upał w dużym mieście

Miejskie fontanny przyciągają w upalne dni. Woda w nich często nie jest dezynfekowana i podlega recyrkulacji (tworzy ona obieg zamknięty). Tryskająca ochoczo woda zwykle wygląda na krystalicznie czystą, w związku z czym uważana jest za bezpieczną dla zdrowia. A tymczasem fontanny zazwyczaj są otwarte i nieogrodzone, co oznacza, że woda może podlegać skażeniu fekaliami i mikroorganizmami obecnymi w odchodach. Mogą znajdować się w niej bakterie jelitowe takie jak E. coli czy enterokoki oraz wirusy – na przykład enterowirusy, norowirusy, a także pasożyty, takie jak Giardia czy Cryptosporidium. Kiedyś w jednym z dużych miast w Polsce przebadano wodę z fontann na obecność wirusa polio powodującego groźną dla osób nieszczepionych chorobę Hei­nego-Medina. Okazało się, że spora część wody wypływającej z miejskich fontann była skażona właśnie nim.

Ostatnio w dużych miastach bardzo popularne są kurtyny wodne. Ich delikatna wodna mgiełka ochładza nasze ciało. Jest to dużo bezpieczniejszy sposób na chwilową ochłodę niż kąpiel w fontannie.

Lato w pełni. Cieszmy się beztroską i pięknymi słonecznymi dniami, ale zachowajmy rozwagę podczas wodnych szaleństw. •

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama