Nowy numer 42/2019 Archiwum

Pasek Maryi

Opisane w Biblii niedowiarstwo świętego Tomasza niewątpliwie przyczyniło się do powstania legendy, którą ilustruje ten obraz.

Według tradycji Tomasz przegapił nie tylko pierwsze objawienie się Zmartwychwstałego apostołom, co zaowocowało jego późniejszymi wątpliwościami, ale również wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Nawracał wówczas pogan w Indiach. Po powrocie do domu nie chciał uwierzyć w cud i podejrzewał, że ciało Matki Bożej wykradziono z grobu. Litując się nad znanym ze sceptycyzmu apostołem, Maryja ukazała mu się po wniebowzięciu, zdjęła pasek ozdabiający Jej ulubioną suknię i dała go niedowiarkowi na dowód swego wyniesienia do nieba.

Legenda istniała w kilku wersjach. Reprodukowany obok obraz ukazuje tę, według której Tomasz był jednak świadkiem wniebowzięcia, i to jako jedyny spośród apostołów. Innym apostołom pozostała tylko kontemplacja pustego grobu. Widzimy więc Maryję w mandorli (aureoli w kształcie migdała otaczającej całe ciało), jak przy dźwiękach anielskich trąb jest unoszona do nieba, gdzie czekają już na nią inni święci. Tomasz klęczy na ziemi i podnosi ręce do góry, a czerwony pasek z sukni Madonny owija mu się wokół dłoni.

Legenda była bardzo popularna we Włoszech już w średniowieczu. Opisał ją w XIII wieku w „Złotej legendzie”, popularnym zbiorze żywotów świętych, włoski dominikanin Jakub da Voragine. Obrazy ukazujące Maryję obdarowującą paskiem Tomasza noszą nazwę „Madonna della Cintola” (Madonna od paska). W miejscowości Prato we Włoszech przechowywana jest nawet relikwia paska Maryi.

Leszek Śliwa

AUTOPROMOCJA. Chcesz lepiej poznać malarstwo religijne?

Tajemnice religijnego malarstwa. Leszek Śliwa

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Leszek Śliwa

Zastępca sekretarza redakcji „Gościa Niedzielnego”

Prowadzi stałą rubrykę, w której analizuje malarstwo religijne. Ukończył historię oraz kulturoznawstwo (specjalizacja filmoznawcza) na Uniwersytecie Śląskim. Przez rok uczył historii w liceum. Przez 10 lat pracował w „Gazecie Wyborczej”, najpierw jako dziennikarz sportowy, a potem jako kierownik działu kultury w oddziale katowickim. W „Gościu Niedzielnym” pracuje od 2002 r. Autor książki poświęconej papieżowi Franciszkowi „Franciszek. Papież z końca świata” oraz książki „Jezus. Opowieść na płótnach wielkich mistrzów”, także współautor dwóch innych książek poświęconych malarstwu i kilku tomów „Piłkarskiej Encyklopedii Fuji”. Jego obszar specjalizacji to historia, historia sztuki, dawna broń, film, sport oraz wszystko, co jest związane z Hiszpanią.

Kontakt:
leszek.sliwa@gosc.pl
Więcej artykułów Leszka Śliwy

Zobacz także

 • Lolana
  08.07.2019 22:12
  Ba 3:23 Synowie Hagar ubiegają się o mądrość tej ziemi,
  kupcy Merranu4 i Temanu, opowiadający baśnie i poszukiwacze wiedzy,
  drogi mądrości nie znają
  ani nie pamiętają o jej ścieżkach.
  doceń 0
 • Lolana
  08.07.2019 22:19
  1 Tm 3:7 Jak prosiłem cię, byś pozostał w Efezie, kiedy wybierałem się do Macedonii, [tak proszę teraz], abyś nakazał niektórym zaprzestać głoszenia niewłaściwej nauki, a także zajmowania się baśniami i genealogiami bez końca. Służą one raczej dalszym dociekaniom niż planowi Bożemu zgodnie z wiarą. Celem zaś nakazu jest miłość, płynąca z czystego serca, dobrego sumienia i wiary nieobłudnej. Zboczywszy od nich, niektórzy zwrócili się ku czczej gadaninie. Chcieli uchodzić za uczonych w Prawie nie rozumiejąc ani tego, co mówią, ani tego, co stanowczo twierdzą.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji