Nowy numer 38/2022 Archiwum

To potężnie drażni faryzeuszów i antyklerykałów

Wasz Nauczyciel jada wspólnie z grzesznikami. Mt 9,11

Mt 9, 9-13

Jezus, wychodząc z Kafarnaum, ujrzał człowieka imieniem Mateusz, siedzącego na komorze celnej, i rzekł do niego: «Pójdź za Mną!» A on wstał i poszedł za Nim.

Gdy Jezus siedział w domu za stołem, przyszło wielu celników i grzeszników i zasiadło wraz z Jezusem i Jego uczniami. Widząc to, faryzeusze mówili do Jego uczniów: «Dlaczego wasz Nauczyciel jada wspólnie z celnikami i grzesznikami?»

On, usłyszawszy to, rzekł: «Nie potrzebują lekarza zdrowi, lecz ci, którzy się źle mają. Idźcie i starajcie się zrozumieć, co znaczy: „Chcę raczej miłosierdzia niż ofiary”. Bo nie przyszedłem, aby powołać sprawiedliwych, ale grzeszników».

Wasz Nauczyciel jada wspólnie z grzesznikami. Mt 9,11

Ewangelia z komentarzem. Słowa najważaniejsze rozważa ks. Jerzy Szymik
Gość Niedzielny

Jezusowe „Pójdź za Mną” w dzisiejszej Ewangelii. Mam wrażenie, że to jeden z trzech najważniejszych i najczęstszych biblijnych apeli Boga do człowieka: nawróć się, uwierz, pójdź za Mną. Myślę dzisiaj, że kiedy 40 lat temu w wielkoczwartkowe popołudnie przyjmowałem święcenia kapłańskie, było zapewne tak jak w dzisiejszej Ewangelii: przyszedł lekarz do tego i po tego, który źle się miał i nadal nie najlepiej się ma, stale potrzebuje lekarza. Ale od tamtej pory jadam z Nim wspólnie. Choć to potężnie drażni faryzeuszów i antyklerykałów. Żeby też o moim życiu można było napisać to, co napisano o życiu tamtego, siedzącego w celnej komorze: „wstał i poszedł za Nim”. I cokolwiek się z nim działo, szedł za Nim.


« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy