Nowy numer 42/2019 Archiwum

Gender, slogany, dialog

Watykański dokument odrzuca zdecydowanie ideologię gender jako błędną, niesprawiedliwą i niosącą cierpienie.

Sanki są w zimie, rower jest w lato, mama to nie jest to samo co tato – śpiewały dzieci z zespołu Arka Noego. Ta i inne tego rodzaju tyleż oczywiste, co fundamentalne prawdy są jednak od wielu lat negowane przez ideologię gender. Dobrze się zatem stało, że Kongregacja Edukacji Katolickiej wydała dokument zatytułowany „Mężczyzną i kobietą stworzył ich”. Czym jest ideologia gender? Jej główne tezy można by ująć następująco: 1. Nie ma różnic pomiędzy kobietami i mężczyznami; 2. Płeć jest czymś, co można dowolnie modyfikować; 3. Tzw. naturalna rodzina to stereotyp; 4. Dzieci można „produkować” na różne sposoby w oderwaniu od mężczyzny (ojca) i kobiety (matki); 5. Trzeba podbić szkołę i media, by głosiły powyższe idee.

Watykański dokument odrzuca zdecydowanie ideologię gender jako błędną, niesprawiedliwą i niosącą cierpienie. Wskazuje na niezbywalną komplementarność mężczyzny i kobiety, którzy są równi, ale we wzajemnej różnorodności. Dokument przypomina biblijną antropologię: „Stworzył Bóg człowieka na swój obraz, […] stworzył mężczyznę i niewiastę. Po czym im błogosławił, mówiąc do nich: »Bądźcie płodni i rozmnażajcie się…«” (Rdz 1,27-28). Nie mógł on spodobać się środowiskom LGBT, które są szpicą genderyzmu. Niestety, znaleźli się także „postępowi” katolicy, jak amerykański jezuita James Martin, którzy zaczęli się żalić, iż Watykan nie wziął pod uwagę doświadczenia gejów, lesbijek, osób transpłciowych itd. i że powtarza „przestarzałe” opinie. Z drugiej strony niektóre środowiska katolickie krytycznie przyjęły fakt, że dokument deklaruje gotowość do dialogu z koncepcjami gender. No bo z kim i o czym tutaj dialogować? – pytają. Tymczasem podtytuł dokumentu brzmi: „Ku drodze dialogu o kwestii gender w edukacji”. Kardynał Versaldi, prefekt Kongregacji Edukacji Katolickiej, podkreśla jednak, że dialog z gender ma być oparty na nauce, a nie na sloganach. Można przecież odróżnić dość bezrozumną „ideologię gender” od rzeczywistych, naukowych studiów nad kwestią płci. „Dlatego apelując o racjonalność i przestrzeganie zasad, którymi kieruje się nauka, zachęcamy do konfrontacji w oparciu o dowody i do uzasadnienia własnych opinii” – stwierdza kard. Versaldi. Problem w tym, że patrząc na różne ośrodki „gender studies”, trudno tam znaleźć racjonalne, naukowe podstawy. Mamy za to mnóstwo neomarksistowskich sloganów groźnych dla ludzkiej cywilizacji. •

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

 • Jurek
  21.06.2019 14:57
  Zastanawiaj mnie te "naukowe podstawy" o ktorych pisze ksiadz. Ciagle gdzies sie powolujwcie na te naulowe podstawy. Jak pamietamy to nawet Giordano Bruno zginal bo mial inne poglady niz te naukoqe podstawy
 • mbtm
  21.06.2019 21:01
  Jak można dyskutować o płci?. Litości, to że ktoś "przeczuwa" że ziemia jest płaska, to nie znaczy że tak jest. Kwestie biologiczne nie podlegają odczuciom. Przecież to jest tak absurdalne że aż niewiarygodne że ktoś mówi o tym na poważnie.
  doceń 4
 • Obcy
  22.06.2019 14:45
  Podyskutowac mozna. Zaczynajac od tego, ze w.w. watykanski dokument i w ogole to, co Kosciol mowi o ideologii gender, to podrecznikowy przyklad bledu slomy.
  doceń 3
 • Dominik
  22.06.2019 23:39
  Kościół niestety nie ma pomysłu na osoby LGBT - to, co można przeczytać w Katechizmie Kościoła Katolickiego to wezwanie do życia w samotności i czystości. Nie każdy jest w stanie przejść przez życie sam. Co proponuje osobom o orientacji innej niż heteroseksualna? Na przykład terapię konwersyjną, która w skrócie ma przeprogramować orientację człowieka. Czym kończy się zaprzeczenie sobie samemu? Nerwicą, obniżonym poczuciem własnej wartości, depresją, a czasem niestety samobójstwem. Piszę to jako osoba, która tych skutków w jakimś stopniu doświadczyła. Zawsze trzeba patrzeć na człowieka i na to, co przeżywa, kim jest. Tylko zaakceptowanie siebie samego pozwala na życie w wolności.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL