Nowy numer 24/2021 Archiwum

Co ja wiem o Eucharystii?

"Życie i Eucharystia" - krótka książeczka, która może pomóc w zrozumieniu tego, co Najważniejsze.

Książeczka Józefa Augustyna SJ trafiła w moje ręce niespodziewanie, gdy przeglądałam regał z książkami moich rodziców. To jest jedna z takich pozycji, które warto przeczytać, bo daje do myślenia. 

"Nierzadko Eucharystia, w której uczestniczymy, być może nawet regularnie i z całą dobrą wolą, nie ma większego wpływu na nasze życie codzienne. Eucharystia ma sprawić, aby nasze życie było podobne do życia Jezusa Chrystusa, <<aby samo stało się Eucharystią>>" - czytamy na tylnej okładce. To mocne słowa. Choć nie ukrywajmy, że sami mamy podobnie. Idziemy, bo idziemy. Tradycja, ale zupełnie nie pogłębiamy naszej wiedzy na temat Eucharystii. Wpadamy z marszu albo spóźnieni, wychodzimy, jak tylko ksiądz zniknie. Eucharystia nam spowszedniała. Może ta książeczka pomoże nam spojrzeć na Nią w zupełnie nowym świetle.

Ilu z nas zdaje sobie sprawę, że Eucharystia jest nazywana Sakramentem Miłości?

Bardzo podoba mi się przytoczony na początku list św. Jana Pawła II do wszystkich Biskupów Kościoła o Tajemnicy i Kulcie Eucharystii z 1980 roku.

"Jeżeli praktykujemy autentyczny kult eucharystyczny, w oczach naszych musi rosnąć godność człowiek. A poczucie tej godności staje się najgłębszym motywem naszego odniesienia do bliźnich (..) Tajemnica eucharystyczna staje się szkołą miłości bliźniego, miłości człowieka".

« 1 2 »

Małgorzata Gajos

Redaktorka serwisu gosc.pl

Studiowała polonistykę (specjalność sztuki widowiskowe) i italianistykę na Uniwersytecie Wrocławskim. Ukończyła podyplomowe studia biblijne na Papieskim Wydziale Teologicznym. Jest świecką salezjanką współpracowniczką. Jej motto to hasło św. Jana Bosko: „Odpoczniemy w niebie”. A obszar specjalizacji to film i teatr.

Kontakt:
malgorzata.gajos@gosc.pl
Więcej artykułów Małgorzaty Gajos

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także