Nowy numer 43/2020 Archiwum

Srebrnowłose

Srebrne, naturalne włosy niekoniecznie muszą dodawać lat. Jeśli zadba się o nie w odpowiedni sposób, mogą być ozdobą kobiet starszych i młodszych.

Pierwsze siwe włosy mogą pojawiać się już po 20. roku życia. Dlaczego tak się dzieje? Za proces siwienia odpowiedzialne są geny. To one powodują, że w korzeniach włosów jest coraz mniej melaniny odpowiedzialnej za ich kolor. Z wiekiem włosy nie zmieniają koloru, lecz go tracą. Kiedy melanocyty przestają prawidłowo działać, produkując coraz mniej barwnika, włosy wyrastają w jasnym białym, srebrnym lub lekko beżowym kolorze keratyn, z których są zbudowane. Co ciekawe, Azjaci siwieją średnio 5 lat później niż Europejczycy, a Afrykanie nawet 10 lat później.

Przyczyny

Utrata koloru włosów związana jest najczęściej z naturalnym starzeniem się organizmu. Jest to proces indywidualny. Na pojawienie się srebrnych nitek mają także wpływ stres, nieodpowiednia dieta i zanieczyszczenie powietrza. Czasami przedwczesne siwienie jest związane z chorobami. Szczególnie dotyczy to nieprawidłowego działania tarczycy, braków w organizmie witamin z grupy B i miedzi. Dodatkowym czynnikiem może być częste eksponowanie włosów na ostre słońce.

Chociaż dotychczas nie wymyślono skutecznego sposobu na zatrzymanie tego procesu, pojawia się wiele specyfików, które w dłuższej perspektywie maskują proces siwienia. Najczęściej stosowanym środkiem zapobiegawczym jest farbowanie włosów. Zabiegi tego typu muszą być powtarzane regularnie i nie są obojętne dla naszych włosów i skóry głowy. Najczęściej w wyniku poddawania się koloryzacji przez długie lata włosy stają się przesuszone i tracą blask. Metody z wykorzystaniem naturalnych składników, choć mniej szkodliwe, są najczęściej też mniej skuteczne. Płukanki dla ciemnych włosów z zielonych łupin orzechów włoskich, wyrównywanie koloru włosów o rudym odcieniu henną czy napar z rumianku do włosów jasnych mogą być pomocne, ale nie zlikwidują problemu. Może w takim razie pozostaje nam polubić srebrne pasemka i dołączyć do srebrnowłosych?

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama