Nowy numer 24/2019 Archiwum

Wspólnota zaufania

Czy można być w Kościele, nie ufając mu? Czy przynależność do tej wspólnoty oznacza, że patrzy się na nią bezkrytycznie?

Zaufanie do instytucji Kościoła w Polsce jest rekordowo niskie – wynika z badania CBOS opublikowanego pod koniec maja. 48 proc. respondentów stwierdziło, że takie zaufanie ma. Nie ma go natomiast 40 proc. pytanych. Tak źle nie było od 1995 r. Sytuacja jest jednak znacznie bardziej skomplikowana, niż pokazują wyniki sondażu.

Wiem lepiej

Jeszcze w marcu ci, którzy oceniali Kościół pozytywnie, stanowili 57 proc. pytanych, natomiast negatywnie oceniało go 32 procent. Autorzy sondażu nie mają wątpliwości, że to efekt filmu „Tylko nie mówi nikomu” pokazującego ofiary księży pedofilów. Badań świadczących o problemie wielu Polaków z Kościołem jest jednak więcej. W ciągu kilku lat wzrósł odsetek osób traktujących moralność jako coś subiektywnego. W 2005 r. 46 proc. badanych przez CBOS było zdania, że o tym, co jest dobre, a co złe, każdy powinien decydować sam.

Dostępne jest 11% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji