Nowy numer 41/2019 Archiwum

Wspólnota zaufania

Czy można być w Kościele, nie ufając mu? Czy przynależność do tej wspólnoty oznacza, że patrzy się na nią bezkrytycznie?

Zaufanie do instytucji Kościoła w Polsce jest rekordowo niskie – wynika z badania CBOS opublikowanego pod koniec maja. 48 proc. respondentów stwierdziło, że takie zaufanie ma. Nie ma go natomiast 40 proc. pytanych. Tak źle nie było od 1995 r. Sytuacja jest jednak znacznie bardziej skomplikowana, niż pokazują wyniki sondażu.

Wiem lepiej

Jeszcze w marcu ci, którzy oceniali Kościół pozytywnie, stanowili 57 proc. pytanych, natomiast negatywnie oceniało go 32 procent. Autorzy sondażu nie mają wątpliwości, że to efekt filmu „Tylko nie mówi nikomu” pokazującego ofiary księży pedofilów. Badań świadczących o problemie wielu Polaków z Kościołem jest jednak więcej. W ciągu kilku lat wzrósł odsetek osób traktujących moralność jako coś subiektywnego. W 2005 r. 46 proc. badanych przez CBOS było zdania, że o tym, co jest dobre, a co złe, każdy powinien decydować sam.

W 2009 roku takiej odpowiedzi udzieliło już 59 proc. ankietowanych. W 2013 roku odnotowano nieznaczny spadek tej liczby. W 2005 roku 27 proc. Polaków uważało, że decydować powinny prawa Boże. Z kolei cztery lata później było to 18 proc., a po kolejnych czterech latach – 19 proc. Między 2009 r. a 2013 r. spadł też – z 24 proc. do 16 proc. – odsetek osób uważających, że tylko religia może uzasadniać normy moralne. Mniej o kilka punktów procentowych było nawet tych, którzy uważali, że choć zasady można wywodzić z innych źródeł, oni sami kierują się wyznaniem. Więcej ankietowanych (o 8 punktów proc.) uznawało, że wystarczy sumienie.

« 1 2 3 4 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

  • fotelowy katolik
    17.07.2019 08:21
    A dlaczego ludzie często uważają że każdy powinien sam decydować co jest dobre, i przy tym krytykują nauczanie Kościoła?, bo chcą wygodnie żyć, i nie chcą słuchać że źle robią. Wielu ludzi twierdzi "nie mam zaufania do księży", a ilu księży znają?, ale nie z widzenia lub słyszenia?. Tak wielu ludzi krytykuje Katolików czy księży, bo niełatwo Katolikiem być, ludzie chcieliby żyć byle jak, i by inni tę bylejakość popierali, przyklaskiwali jej. Ile osób jest w stanie przyjąć Eucharystię co niedzielę?, według statystyk 15% osób chodzących do Kościoła, czyli mniej więcej tyle osób jest w stanie podołać temu trudnemu wyzwaniu by Katolikiem być. Niech każdy krytykant spróbuje przez pół roku żyć tak, by co niedzielę móc przyjąć Eucharystię, a potem oceni czy to łatwo Katolikiem być.
    doceń 3

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL