Nowy numer 49/2020 Archiwum

Ciemna strona internetu

Buszowanie w internecie może być pouczające. Ale można w tej wędrówce dojść do samego dna. Na samym dnie internetu bywają także nasze dzieci.

W drugiej połowie czerwca kolejna walka. Tym razem Linkiewicz zmierzy się z SexMasterką. To dziewczyna, która uświadamia państwa dzieci w sprawach seksu. Obydwie panie obrzucają się w internecie określeniami, których wstydziłby się nawet żul spod budki z piwem. Dzieciaki kibicują, kasa będzie lała się szerokim strumieniem. Gala jest biletowana, za transmisję internetową też trzeba zapłacić. Za pojedynczy wpis lokujący na samym tylko Instagramie osoby z takimi zasięgami jak te, które opisuję, inkasują nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Co reklamują? Wszystko. Samochody, wódkę, ubrania, hotele, a nawet szkła kontaktowe.

Kim są patostreamerzy? To bardzo sprytni przedsiębiorcy. Osoby które na skandalu, okrucieństwie i przekraczaniu granic zbijają majątek.

Dlaczego oglądają?

Większość (79 proc.) tych, którzy oglądają takie obrazy, twierdzi, że robi to z ciekawości. Spora część dodaje, że powodem jest nuda, a dla niektórych to dobra rozrywka. Ale oglądanie tak brutalnych treści, przyswajanie ich, osłabianie hamulców przed różnego rodzaju zachowaniami, a nawet przejmowanie motywacji i stylu życia mogą być dla dziecka ogromnym obciążeniem w dorosłym życiu.

Jak dzieci trafiają na takie pełne przemocy, brutalne treści? 53 proc. badanych młodych ludzi twierdzi, że dowiedziało się o nich od rówieśników, 30 proc. trafiło na nie przypadkiem. Choć dzieci starsze częściej są skłonne twierdzić, że treści, które oglądają, są „niepokojące”, nie jest to dla nich argument, by ich unikać. Dzieci młodsze (10–12 lat) są bardziej bezkrytyczne i bardziej skłonne do ich oglądania. Co może niepokoić jeszcze bardziej, 18 proc. oglądających patotreści ich twórcy imponują, a prawie 40 proc. dzieci i młodzieży uważa, że tworzenie takich transmisji to bardzo dobry sposób na zarabianie i dobry sposób na życie.

Rodzice, czy wiecie, że możecie to powstrzymać? •

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama