GN 43/2020 Archiwum

Prawykonanie nieznanej mszy Haydna

W poniedziałek Zesłania Ducha Świętego po raz pierwszy po 250 latach zostanie wykonana „Msza D-dur” Johanna Michaela Haydna (1737-1806).

Brat słynnego kompozytora, Josepha Haydna, skomponował ją na ponowne otwarcie kościoła we Frankenmarkt w Górnej Austrii w 1769 roku. Msza nie została odnotowana w rejestrze dzieł kompozytora, przez wiele lat uważano ją za zaginioną. Pełny zapis nutowy odnaleziono dopiero w ubiegłym roku w archiwum chóru we Frankenmarkt.

Odkrycie tego dzieła jest wielką sensacją, uważa dyrygent chóru Michael Kainberger. Odnaleziona „Msza D-dur” to pełny zapis – rękopis samego mistrza, pochodzący sprzed 1800 roku, potwierdzili specjaliści. Inne odpisy partytury znajdują się w bibliotece opactwa benedyktynów w Lambach, jednak są niepełne i późniejsze.

Johann Michael Haydn działał głównie w Salzburgu jako kompozytor dworski. W podróżach odwiedzał m.in. swoją rodzinę we Frankenmarkt, dzięki czemu znał historię pożaru i odnowy tamtejszego kościoła. Po 10-letnich pracach został on na nowo zbudowany na gotyckich fundamentach, ale w stylu barokowym i otwarty w 1769 roku. Na tę okazję Johann Michael Haydn skomponował „Mszę D-dur”, która prawdopodobnie miała swoje prawykonanie podczas rekonsekracji świątyni, uważają eksperci. Msza Haydna utrzymana jest w stylu tzw. „muzyki użytkowej’ tamtego okresu, która „mogła być wykonana przez każdy chór lokalny”.

Posłuchaj "Te Deum" Johanna Michaela Haydna:

Johann Michael Haydn (1737-1806) - Te Deum in D (1803)
Johann Michael Haydn (1737-1806)

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama