Nowy numer 24/2019 Archiwum

Gotowi na klęskę?

Na południu Polski znowu doszło do powodzi. Czy jesteśmy w stanie przygotować się na niebez-pieczeństwa żywiołowe?

Jeśli chodzi o naturalne zagrożenia, Polska jest bezpieczniejsza nie tylko od państw tropikalnych, ale nawet od Grecji czy Włoch. Jednak wichury czy powodzie w naszej części świata nie powinny zaskakiwać. System ostrzegania przed klęskami żywiołowymi jest już dość dobrze rozwinięty. Gorzej jest z infrastrukturą.

Niepewny grunt

W połowie maja w Gliwicach zatrzęsła się ziemia. Wstrząs miał siłę 3,26 st. Richtera i nie spowodował szkód. Takie zjawiska na terenach górniczych nie należą do rzadkości. Miejsce, z którego wydobyto węgiel, wypełnia się piachem, który jest mniej wytrzymały niż lita skała. – Rana musi się zagoić, niestety, w dynamiczny sposób – skały muszą popękać – tłumaczy prof. Stanisław Lasocki, kierownik Zakładu Sejsmologii Polskiej Akademii Nauk. Wstrząsy górnicze zagrażają osobom pracującym pod ziemią, czego dowodem była sytuacja z 2015 r., kiedy to w wyniku wstrząsu w kopalni zginęło 2 górników. Nie powodują jednak większych zniszczeń na powierzchni ziemi.

Dostępne jest 14% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji