Już 25 czerwca na Świętej Górze w Gostyniu rozpoczną się Dni Młodych Paradiso 2019. Dlaczego warto wziąć udział w tym wydarzeniu?
Setki młodych ludzi zgromadzonych na polu namiotowym nieopodal Sanktuarium Świętogórskiej Róży Duchownej. Modlitwa, świadectwa, rozmowy z biskupami, koncerty i warsztaty. Wszystko po to, aby przebywać z innymi, doświadczyć obecności Boga, odkryć swoje powołanie. – Dla mnie to najlepszy sposób na rozpoczęcie wakacji – mówi „Gościowi” 20-letni Franciszek Arciszewski, który już po raz trzeci będzie uczestniczył w wydarzeniu organizowanym przez Duszpasterstwo Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej i Kongregację Oratorium św. Filipa Neri.
Omodlony klimat
Historia Paradiso jest związana ze Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie. Biorący w nich udział ks. Arkadiusz Szady był zachwycony ogromną liczbą ludzi, którzy uczestniczyli w rekolekcjach organizowanych w ramach wydarzenia. – Zastanawiałem się, w jaki sposób przenieść to na grunt diecezjalny. Zależało mi na tym, żeby młodzi mieli przestrzeń do rozmowy o Bogu, a przy okazji rozwijali swoje zdolności i uczestniczyli w fajnych wydarzeniach kulturalnych – mówi duszpasterz młodzieży archidiecezji poznańskiej.
Kapłan rozpoczął od poszukiwania miejsca, w którym uczestnicy spotkania czuliby się dobrze i bezpiecznie. Zafascynował go omodlony klimat klasztoru na Świętej Górze. Po kilkunastu spotkaniach z księżmi filipinami wykrystalizowała się wizja organizacyjna Dni Młodych Paradiso. – Nazwa jest związana ze św. Filipem Nerim, który razem z dziećmi śpiewał piosenkę „Preferisco il Paradiso”. My także wolimy niebo! Chcieliśmy, aby klimat tego spotkania był Boży, ale jednocześnie młodzieżowy i bardzo radosny – tłumaczy ks. Szady.
Ludzkim głosem
– Kiedy tam jestem, czuję ogromne poczucie wspólnoty z ludźmi, którzy wierzą w tego samego Boga i tak jak ja cały czas Go poszukują – mówi Franciszek Arciszewski. Nasz rozmówca przekonuje, że szczególnie cennym doświadczeniem dla uczestników Dni Młodych Paradiso jest możliwość spotkania z biskupami. Franciszek wspomina jedną z konferencji, która odbyła się rok temu w przyklasztornym ogrodzie. Hierarchowie mówili do młodych innym językiem niż podczas uroczystości kościelnych. Chociaż jeden z duchownych miał tego dnia wiele obowiązków, postanowił przedłużyć spotkanie. Widział, że młodzież potrzebuje rozmowy. – Ludzie pytali, jak rozeznać powołanie. Zwierzali się z trudności, które napotykają w swoich rodzinach – relacjonuje nasz rozmówca.
Tegoroczna edycja będzie nawiązywać do hasła ŚDM w Panamie: „Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa twego!”. Uczestnicy wezmą udział w spotkaniu z Moniką i Marcinem Gomułkami, twórcami kanału na YouTubie Początek Wieczności. Wysłuchają także świadectw, m.in. lidera wspólnoty Głos Pana – Marcina Zielińskiego i rapera Piotra „Tau” Kowalczyka. W ciągu dnia nie zabraknie czasu na warsztaty muzyczne, plastyczne, teatralne i filmowe, a wieczorami odbędą się koncerty, które poprowadzi s. Katarzyna Katarzyniak oraz zespół Soudarion.
Świat jest piękny
Pierwsza edycja Dni Młodych w Gostyniu została zorganizowana w 2017 r. Do małego miasta w województwie wielkopolskim przybyło wówczas ok. 400 osób. W 2018 r. było ich dwa razy więcej. Już teraz wiadomo, że chęć uczestnictwa w Paradiso 2019 wyraziło wiele osób. Księża nie przestają jednak modlić się o wysoką frekwencję. – W laicyzującym się świecie przyciągnięcie ludzi na wydarzenie o charakterze duchowym nie jest łatwe. Zobaczymy, jak wielu uczestników do nas dotrze – mówi ks. Szady.
Od 25 do 29 czerwca na Świętą Górę są zaproszone wszystkie osoby w wieku od 15 do 30 lat. Całkowity koszt udziału w wydarzeniu wynosi 170 zł. Niezbędne informacje można znaleźć na stronie paradiso2019.pl. – To spotkanie pokazuje, jak piękny jest świat i piękni są ludzie, którzy nas otaczają. Dla mnie to także niezwykłe doświadczenie współpracy księży diecezjalnych z księżmi filipinami, którzy odgrywają bardzo ważną rolę w organizacji tego przedsięwzięcia – podsumowuje ks. Szady.•
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się