Nowy numer 24/2019 Archiwum

Skromność i wizja

– Świątynia – na tyle, na ile się da – powinna być skromna – twierdził Stanisław Niemczyk, zmarły niedawno wybitny twórca architektury sakralnej.

Projektowane przez niego kościoły odróżniały się od innych – śmiałością wizji, wpisanym w nią ładunkiem duchowym, konsekwentną symboliką, dbałością o detal. 13 maja w wieku 75 lat zmarł wybitny architekt Stanisław Niemczyk.

Inżynier od dziwnych rzeczy

Nim zasłynął jako twórca pięknych budowli sakralnych, dał się poznać z innych nowatorskich realizacji. Związany od 1968 r. z Miastoprojektem Nowe Tychy, zaprojektował m.in. zabudowę ośrodka wypoczynkowego w Paprocanach czy osiedle mieszkaniowe H7 na terenie dzielnicy Glinka. Jednak jego najodważniejszymi i najciekawszymi wizjami okazały się właśnie projekty kościołów.

Pierwszy był kościół Ducha Świętego w Tychach, budowany w latach 1978–1982. W rozmowie z GN Niemczyk tak wspominał początki pracy nad tą świątynią: – W biurze projektowym zjawił się ks. Franciszek Resiak. Przyszedł do nas jak każdy inny klient i poprosił, żeby mu zaprojektowano kościół. Dyrektor trochę się spłoszył, zaczął tłumaczyć, że biuro nie projektuje kościołów, tylko domy, że nie mamy mocy przerobowych itd. Wtedy ksiądz na korytarzu spotkał swoją parafiankę, a ona posłała go do mnie do domu z rekomendacją, że „jest taki inżynier, który robi różne dziwne rzeczy” – opowiadał architekt przed kilku laty Jackowi Dziedzinie.

Dostępne jest 16% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji