Nowy numer 42/2019 Archiwum

Profanacja łamie prawo

Profanacja obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej wywołała wielkie społeczne emocje i pytania o skuteczność obrony uczuć religijnych ludzi wierzących.

Ten przypadek nie był odosobniony. Wystarczy przypomnieć sprawy Nergala, Dody, spektaklu „Klątwa”, wystawy Nieznalskiej. Jednakże dopiero profanacja obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej przez domalowanie tęczy jako aureoli i powieszenie kopii na toaletach i śmietnikach oraz zatrzymanie osoby, która się tego dopuściła, wzbudziły społeczne emocje. Pierwszy raz bowiem stało się to w momencie kulminacyjnym kampanii wyborczej, a według sondażu IBRIS dla „Gazety Prawnej” z 10–11 maja br. sprawy światopoglądowe będą miały wpływ na indywidualne decyzje wyborcze.

Problem obrazy uczuć religijnych uregulowany jest w art. 196 Kodeksu karnego. Zgodnie z nim „Kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”. Przepis ten istnieje w polskim systemie prawnym od wielu lat i pomimo wielu zmian Kodeksu karnego praktycznie nie był zmieniany, co oznacza, że co do zasady nie budził kontrowersji.

Europa chroni

Sądy konstytucyjne państw europejskich oraz Europejski Trybunał Praw Człowieka zajmowały się oceną zasadności ochrony uczuć religijnych jako pewnego aspektu ochrony wolności sumienia i wyznania (wolności religijnej).

Polski Trybunał Konstytucyjny w uzasadnieniu uchwały z 2 marca 1994 r. wskazał, że do zakresu ochrony dóbr osobistych art. 23 Kodeksu cywilnego należy zakaz obrazy uczuć religijnych z art. 198 k.k. z 1969 r. Uznał także, że ustawa o radiofonii i telewizji, która ustanawiała zakaz naruszania uczuć religijnych odbiorców, jest zgodna z konstytucją. W orzeczeniu z 17 czerwca 1994 r. stwierdził, że „uczucia religijne ze względu na ich charakter podlegają szczególnej ochronie prawa. Bezpośrednio powiązane są bowiem z wolnością sumienia i wyznania, stanowiącą wartość konstytucyjną”.

Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał za zgodne z art. 9 Europejskiej konwencji praw człowieka penalizowanie zachowań obrażających uczucia religijne (sprawa Otto-Preminger-Institut przeciwko Austrii). Stwierdził, że: „(…) w skrajnych przypadkach negowanie przekonań religijnych może uniemożliwić osobom, które przekonania te mają, korzystanie z ich wolności do ich posiadania i wyrażania”. Sprawa dotyczyła filmu „Liebeskonzil”, który znieważał Chrystusa, Boga Ojca i Matkę Bożą. Sądy austriackie uznały sposób potraktowania postaci będących obiektem czci dla chrześcijan w filmie za umyślne i szczególnie poważne naruszenie prawnie chronionych wartości i film skonfiskowano.

Także włoski Sąd Konstytucyjny uznał traktowanie ochrony uczuć religijnych jako gwarancji wolności religijnej. W orzeczeniu z 1973 r. uznał on, że wolność ta chroni uczucia religijne, co z kolei uzasadnia sankcję karną za ich obrazę. Natomiast w wyroku z 1975 r. stwierdził, że „uczucia religijne jednostek i grup osób wierzących należą do dóbr istotnych dla Konstytucji”.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

 • Lolana
  22.06.2019 10:43
  Jaka cywilizacja takie prawo.
  doceń 0
 • Lolana
  22.06.2019 11:08
  Gdyby takie prawo obowiązywało choćby za czasow Gedeona (Sdz 6;25-31) czy nie poczytano by mu posłuszeństwa Bogu za bezprawie? Czy właśnie taką "sprawiedliwość" usiłował wprowadzić Jeroboam syn Nebata względem męża Bożego? (1Krl13;4-5) Czy wreszcie jedynemu, prawdziwemu Bogu oraz temu którego posłał podoba się prawne sankcjonowanie oddawania czci i otaczania kultem bożków?
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL