Nowy Numer 21/2019 Archiwum

Jeść dla dwojga, nie podwójnie

Jak powinna wyglądać dieta kobiet spodziewających się dziecka?

Na pewne elementy i styl życia dobrze jest zwrócić uwagę wcześniej, przed ciążą. Bezwzględnie trzeba pozbyć się szkodliwych dla zdrowia nałogów. Rzucić palenie, znacznie ograniczyć picie alkoholu i zmniejszyć ilość wypijanej codziennie kawy. Warto zadbać też o prawidłową wagę. Unormowanie masy ciała przed zajściem w ciążę pozwoli utrzymać ją po porodzie.

Waga przed i w trakcie

Jak podaje Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej, waga kobiety przed zajściem w ciążę ma duże znaczenie dla zdrowia dziecka i przebiegu ciąży. Źle dobrana dieta nie tylko negatywnie wpływa na samopoczucie i zdrowie przyszłej mamy, ale ma też ogromne znaczenie dla prawidłowego rozwoju dziecka. Decyduje o jego wadze urodzeniowej oraz schorzeniach, z którymi będzie się ono borykać w życiu dorosłym.

W „Poradniku żywienia kobiet w ciąży” opublikowanym przez Instytut Matki i Dziecka eksperci zwracają uwagę na zależność pomiędzy masą ciała kobiety przed ciążą a przybieraniem na wadze podczas jej trwania. Co to oznacza? Więcej kilogramów mogą przybrać kobiety o prawidłowej wadze ciała przed ciążą niż te z nadwagą. U kobiet z nadmiarem kilogramów przed ciążą mogą wystąpić różnego rodzaju dolegliwości i nieprawidłowości w trakcie jej trwania. Dlatego w zależności od wyników badań i wagi dobrze jest konsultować dietę z lekarzem prowadzącym i dietetykiem. Zaniedbanie tego aspektu może skutkować między innymi cukrzycą matki lub/i dziecka, nadciśnieniem, nadmierną wagą noworodka, przedwczesnym porodem, żylakami i hemoroidami u matki oraz otyłością zarówno matki, jak i dziecka. Niedowaga i zbyt mały przyrost masy ciała podczas ciąży niosą natomiast ryzyko powikłań rozwojowych dziecka, za małą wagę urodzeniową, anemię, problemy hormonalne i przedwczesny poród.

Dostępne jest 25% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL