Nowy numer 13/2024 Archiwum

Prezydent Hołoborodko?

Kogo wybrali Ukraińcy? Wasyla Hołoborodkę, bohatera serialu telewizyjnego udającego prezydenta państwa, czy Wołodymyra Zełenskiego, aktora grającego tę rolę, obecnie prawdziwego prezydenta elekta?

Pytanie jest zasadne, gdyż o Hołoborodce Ukraińcy masowo oglądający serial „Sługa narodu” wiedzą wszystko, z kolei o człowieku, którego wybrali na prezydenta – zgoła nic. Nie przedstawił programu politycznego – poza frazesami, że będzie walczył z korupcją i słuchał narodu, co było zresztą rozpisanym na czas kampanii wyborczej dalszym ciągiem scenariusza filmowego. Nadal nikt nie wie, kim nowy prezydent obsadzi najważniejsze urzędy w państwie, gdyż swej ekipy nie zaprezentował, starannie unikając wszelkich poważniejszych dyskusji. Ograniczył swoją aktywność do mediów społecznościowych, wirali, flash mobów oraz prezentacji na YouTubie. Jego zwycięstwo to pierwszy w tej skali w Europie przejaw czasów postpolitycznych, w których liczy się nie program, własna biografia, zaplecze społeczne, ale krótki, nasycony zazwyczaj negatywnymi emocjami medialny komentarz do rzeczywistości. Oglądając jego konferencję po ogłoszeniu zwycięstwa w drugiej turze wyborów, miałem wrażenie, że dla prezydenta elekta to dalszy ciąg rozrywkowego show.

Dostępne jest 13% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Andrzej Grajewski

Dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Świat”

Doktor nauk politycznych, historyk. W redakcji „Gościa” pracuje od czerwca 1981. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” na Podbeskidziu. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym: „Agca nie był sam”, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, „Wygnanie”. Odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową Bene Merito. Jego obszar specjalizacji to najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.

Kontakt:
andrzej.grajewski@gosc.pl
Więcej artykułów Andrzeja Grajewskiego