Nowy numer 41/2019 Archiwum

Rząd wprowadza nowe podatki. Kto i za co zapłaci więcej?

Ministerstwo finansów zaproponowało zmiany w podatkach, które mają wejść w życie już w 2020 r.

O zwiększaniu obciążeń podatkowych przez rząd Mateusza Morawieckiego mówi się od dawna. W ciągu ostatnich lat zostało wprowadzonych szereg nowych podatków, nazywanych często daninami i opłatami. Wprowadzając szeroko zakrojone programy socjalne, rząd musi zwiększać dochody budżetu. Z tego właśnie wynika obecna polityka podatkowa. O kolejnych obciążeniach dla naszych portfeli możemy dowiedzieć się z Wieloletniego Planu Finansowego Państwa na lata 2019-2022. Kto więc powinien łapać się za kieszeń?

Test przedsiębiorcy

Spać spokojnie nie mogą przedsiębiorcy. Czeka ich test ze strony ministerstwa finansów. Ma on oddzielić przedsiębiorców „prawdziwych” do tych, co swoją pracy równie dobrze mogliby wykonywać jako etatowi pracownicy. W tym drugim przypadku, chodzi o przedsiębiorców, którzy co miesiąc wystawiają faktury tylko jednemu, wciąż temu samemu kontrahentowi. Ministerstwu nie podoba się fakt, że takie osoby płacą podatki i składki na ubezpieczenia społeczne niższe, niż w przypadku, gdyby pracowali u swojego kontrahenta na etat.

Zniesienie 30-krotności ZUS

Test przedsiębiorcy nie będzie jedynym problemem dla właścicieli firm. Rząd planuje wrócić do tematu zniesienia 30-krotności składek ZUS. Chodzi o sytuację, w której pracownik zarabia powyżej 30-krotności przeciętnego wynagrodzenia (dzisiaj jest to 11 912 zł miesięcznie). Od zarobków powyżej tej kwoty, nie odprowadzone są składki na ZUS. Jeśli rząd zlikwiduje tą zasadę, wzrosną koszty pracy najlepiej około 300 tysięcy pracowników w Polsce.

Wyższa akcyza, opodatkowanie płynu do papierosów elektronicznych

Od przyszłego roku więcej będą musieli zapłacić konsumenci alkoholu i papierosów. Rząd planuje podniesienie akcyzy na te artykuły. Ale przerzucenie się z papierosów na e-papierosy niewiele pomoże portfelowi palacza. Od lipca 2020 r. akcyzą ma zostać objęty płyn do tego typu urządzeń.

Opłata cyfrowa

Rząd planuje wprowadzenie nowego podatku. Miałyby nim być objęte przychody przedsiębiorstw cyfrowych świadczących usługi na terenie Polski, np. Facebook. Podobne pomysły ma Komisja Europejska, ale jej prace nad tego typu podatkiem na razie stanęły w miejscu.

Uszczelnienie podatku recyklingowego

Już dzisiaj obowiązuje opłata 20 gr + VAT na torebki foliowe o grubości od 15 do 50 mikrometrów. Handlowcy znaleźli jednak sposób na obejście przepisów i zamawiają grubsze torebki. Rząd planuje zamknąć tą furtkę, wprowadzając opłatę 40 groszy na grubsze torebki. Te zmiany mają służyć nie tylko większym wpływom do budżetu, ale i trosce o środowisko naturalne.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Bartosz Bartczak

Redaktor serwisu gosc.pl

Ekonomista, doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach specjalizujący się w tematyce historii gospodarczej i polityki ekonomicznej państwa. Współpracował z Instytutem Globalizacji i portalem fronda.pl. Zaangażowany w działalność międzynarodową, szczególnie w obszarze integracji europejskiej i współpracy z krajami Europy wschodniej. Zainteresowania: ekonomia, stosunki międzynarodowe, fantastyka naukowa, podróże. Jego obszar specjalizacji to gospodarka, Unia Europejska, stosunki międzynarodowe.

Kontakt:
bartosz.bartczak@gosc.pl
Więcej artykułów Bartosza Bartczaka

Zobacz także

 • tomaszl
  18.04.2019 06:52
  Rozdawnictwo socjalne tak chwalone także i tutaj musi kosztować.
  Oprócz tych podatków, za chwilę czeka nas 15% podatek od zmiany nazwy z OFE na IKE.
  Cóż, zmiany podatkowe wprowadzone dla "dobra" społeczeństwa, dodatkowe podatki i ściganie tych, którzy chcą pracować i często bardzo ciężko pracują - tak wyglądać będzie Polska AD 2020.
 • Tad usa
  18.04.2019 10:37
  Pis jest to socjalistyczna partia rodem z PRL z tym ze patryiotyzm maja w gebie i na tym jada , ale tak sie nie da .Socjalizm ma to do siebie ze w koncu bankrutuje i Pis straci wladze gdyz mu zabraknie pieniedzy niestety trzeba dbac o bogatych gdyz oni daja prace ale to takie stare jak swiat co pisze .a pan premier Morawiecki to juz nie wiem jak go nazwac moze chce z Polski Wenezlele zrobic kto wie .z tego co slychac to zydzi juz rece po kawalek Rzeczpospolitej wyciagaja
  doceń 8
 • gosc
  19.04.2019 08:22
  Podatki dla rodzin spadają, bo czymże jest 500+ jak nie w pewnym sensie obniżeniem podatków.
  doceń 3
 • Janek
  23.04.2019 21:34
  Nagradzanie tych którym się nie chce pracować i karanie tych którzy harują po 12-14 godzin na dobe. To są "metody" wychowawcze naszej władzy.
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji