Nowy numer 47/2019 Archiwum

5 pożarów wielkich kościołów

W historii dochodziło do dramatów podobnych do poniedziałkowego pożaru katedry Notre Dame. Przedstawiamy pięć przykładów z Polski i ze świata.

Gotycka katedra św. Pawła w Londynie. W sercu Londynu, w miejscu, w którym dziś znajduje się monumentalna, zwieńczona charakterystyczną białą kopułą, anglikańska katedra św. Pawła, przed 1666 r. stała jeszcze większa, gotycka katedra. W jej centralnym punkcie znajdowała się gigantyczna, strzelista wieża. Był to wówczas największy kościół w Europie. Z relacji źródłowych wynika, że w XVI kościół był jednak w złym stanie technicznym. Zniknął z powierzchni ziemi po Wielkim Pożarze Londynu w 1666. Świątyni gotyckiej nigdy nie odbudowano, w jej miejscu powstała mniejsza, obecna katedra św. Pawła.

5 pożarów wielkich kościołów   Katedra św. Pawła w Londynie - ok. połowy XVI w.
« 1 2 3 4 5 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wojciech Teister

Redaktor serwisu internetowego gosc.pl

Dziennikarz, teolog. Uwielbia góry w każdej postaci, szczególnie zaś Tatry w zimowej szacie. Interesuje się historią, teologią, literaturą fantastyczną i średniowieczną oraz muzyką filmową. W wolnych chwilach tropi ślady Bilba Bagginsa w Beskidach i Tatrach. Jego obszar specjalizacji to teologia, historia, tematyka górska.

Kontakt:
wojciech.teister@gosc.pl
Więcej artykułów Wojciecha Teistera

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji