Premier Mateusz Morawiecki: Program 500 plus jest propaństwowy

Program "Rodzina 500 plus" jest nie tylko programem prorodzinnym - który przebudował życie wielu rodzin - ale też propaństwowym programem dla przyszłości; stworzyliśmy przestrzeń dla rozwoju całego kraju - mówił w niedzielę w Puławach premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu wziął udział w odbywającym się w Puławach pikniku rodzinnym z okazji 3-lecia programu "Rodzina 500 plus". Morawiecki podkreślił, że rząd - przygotowując ten program - chciał, żeby "wszystkie dzieci, młodsza młodzież, młodzież, miały jak najwięcej możliwości".

"Program 500 plus jest nie tylko programem prorodzinnym, ale też propaństwowym. Państwo polskie, które odkłada na bok rodziny, to nie jest państwo z sercem, a my budujemy państwo z sercem, państwo dla wszystkich rodzin" - zaznaczył premier.

Morawiecki wskazał, że program "Rodzina 500 plus" jest programem dla przyszłości, "który zupełnie przebudował życie wielu rodzin". "Wraz z tym programem Polska zmienia się nie do poznania (...). Jestem przekonany, że stworzyliśmy nową przestrzeń dla rozwoju całego naszego kraju, wszystkich dzieci i całej młodzieży" - mówił szef rządu.

Premier ocenił, że rozszerzenie tego programu o wprowadzenie świadczenia 500 plus od pierwszego dziecka pokazuje m.in., że rząd "daje pełne zaufanie w ręce rodziców". "Ufamy rodzinom, ufamy rodzicom. To pokazuje stosunek państwa do rodzin. Chcemy, żeby on był jak najbardziej partnerski i taki jest" - dodał. Podziękował rodzinom za mądre wykorzystanie środków.

Morawiecki zapewnił, że rząd nie odejdzie od programu "Rodzina 500 plus" i nie będzie go zmieniał. "My będziemy na tym fundamencie szli w przyszłość, bo przyszłością Polski są nasze dzieci, nasza młodzież, rozwój kraju" - podkreślił premier.

Szefowa Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska podała, że do tej pory z budżetu państwa na program "Rodzina 500 plus" przeznaczono 67 mld zł; ze świadczenia korzysta 3,6 mln dzieci. "To pieniądze, które pozwalają na lepszy poziom życia polskich rodzin. Warto było ten program wprowadzić" - podkreśliła.

"Pamiętam jak ten program raczkował, stawał na nogi, osiągał swoje efekty. Dzisiaj widzimy, że życie polskich rodzin zupełnie się zmieniło od momentu wprowadzenia tego najbardziej przełomowego programu po transformacji w Polsce" - powiedziała Rafalska.

Zaznaczyła, że 1 lipca tego roku wszystkie dzieci do 18 roku życia objęte będą świadczeniem 500 plus. Minister podkreśliła, że rząd PiS przeznaczył na politykę prorodzinną więcej niż jakikolwiek rząd do tej pory.

"Cieszymy się, że nasz program nie tylko poprawia jakość życia, poprawia bezpieczeństwo materialne polskich rodzin, eliminuje nierówności społeczne, ale tak naprawdę realizuje wasze marzenia" - mówiła do przybyłych na piknik rodziców i dzieci. Podkreśliła, że silna rodzina to fundament silnego, mocnego państwa. Zaznaczyła, że inwestycja w rodziny "to jest nasza najlepsza inwestycja społeczna". Podziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji programu.

Posłanka PiS z Lubelszczyzny Elżbieta Kruk podkreśliła, że społeczne programy typu "Rodzina 500 Plus" są szczególnie ważne dla województw słabszych ekonomicznie, leżących w Polsce wschodniej. "To u nas na Lubelszczyźnie, na Podlasiu, Podkarpaciu, większy procent dzieci korzysta z tego programu, niż średnio w Polsce. Cieszymy się, że ten program pokazał efekty, które zaprzeczyły wszystkim krytykom tego przedsięwzięcia. Cieszymy się, że jest tak rozwojowy i od lipca będzie służył wszystkim dzieciom" - powiedziała Kruk.

Premier i minister Rafalska wraz z dziećmi zdmuchnęli świeczki na torcie przygotowanym z okazji jubileuszu programu "Rodzina 500 Plus". Wszyscy częstowali się tortem. Potem premier rozmawiał z dziećmi, które bawiły się na festynie, robił sobie z nimi zdjęcia, rozdawał autografy.

Program "Rodzina 500 plus" wszedł w życie 1 kwietnia 2016 roku. Świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie rodzice otrzymują niezależnie od dochodu na drugie i kolejne dzieci do ukończenia przez nie 18. roku życia. W przypadku rodzin z dochodem poniżej 800 zł netto na osobę (lub 1200 zł netto w przypadku wychowywania w rodzinie dziecka niepełnosprawnego) wsparcie można otrzymać także na pierwsze lub jedyne dziecko.

Zgodnie z projektem zmian w programie, od 1 lipca 2019 roku "500 plus" będzie również przyznawane na pierwsze dziecko bez względu na dochody rodziny.

« 1 »