Nowy numer 11/2019 Archiwum

Kolejny dowód

Badanie ponad 650 tys. dzieci po raz kolejny potwierdza, że szczepionki nie powodują autyzmu.

Badania były prowadzone w Danii przez 11 lat. Wynika z nich, że obecność autyzmu nie jest skorelowana z podawaniem szczepionek. Szczepienie przeciwko odrze, śwince i różyczce (MMR) nie powoduje autyzmu ani nie zwiększa ryzyka jego występowania. Łączne ryzyko występowania tej choroby wynosi 0,93 proc. – u dzieci szczepionych wynosi ono 0,85 proc., a u nieszczepionych 1,02 proc. Związek pomiędzy szczepionkami a autyzmem jest jednym z najczęściej pojawiających się argumentów przeciwko szczepieniom. Pojawił się on we wnioskach z badań, jakie ponad 20 lat temu przeprowadził Andrew Wakefield. I choć okazało się, że badania były sfałszowane, mit pozostał. Od tego czasu w wielu badaniach wykazywano, że szczepionki nie powodują autyzmu. •

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
  • Przedstawiam publikacje
    17.03.2019 22:09
    Szkoda, że autor newsa nie podał źródła tych rewelacji, choć łatwo wygooglać, że chodzi o te, w których "ponad 95 proc. obserwowanych dzieci otrzymało szczepienie MMR" (wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie ''Annals of Internal Medicine''), czyli grupa porównawcza "nie szczepiona" to zaledwie 5% całej grupy podanej badaniu? Ciekawe, czy przypadkiem nie są to "przypadkiem" dzieci zbyt chore na zakwalifikowanie do szczepienia (czyli już obciążone problemami neurologicznymi lub z istotnie obniżonym niedoborem odporności), skoro stanowią tak nikłą grupę badawczą - 5%.
    doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji