Nowy numer 42/2019 Archiwum

Co zamiast kościołów

Myśl wyrachowana: Jeśli na Zachodzie jest inaczej niż u nas, to może szkoda Zachodu?

* * * * *

Feminopobożność

Aktywistka feministyczna przy okazji Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych próbowała złożyć w katedrze warszawsko-praskiej intencję za ofiary zamordowane przez żołnierzy wyklętych. Księża odmówili przeczytania. Kobieta narobiła w zakrystii krzyku i poszła. Feministki ostatnio pobożnieją – coraz częściej przychodzą do kościoła. Na razie znacznie efektowniej wychodzą.•

Dobre wieści

Coraz więcej mieszkańców USA popiera ochronę ludzkiego życia od chwili poczęcia – wynika z badań renomowanego ośrodka badania opinii społecznej Marist Institute for Public Opinion. 47 proc. Amerykanów określa siebie jako pro-life. 71 proc. jest za zakazem aborcji w trzecim trymestrze ciąży, a 80 proc. chce ograniczenia aborcji do pierwszych trzech miesięcy. Najwięcej proliferów przybywa wśród ludzi młodych. Analitycy oceniają, że jest to reakcja na szokujące zmiany w prawie aborcyjnym. Pytanie, jak zareaguje ustawodawca.•

Na co równość

Rzecznik warszawskiego ratusza Kamil Dąbrowa powiedział o Deklaracji LGBT+: „Uważam, że dokument jest oparty na ideałach chrześcijańskich. To m.in. dbanie o człowieka jako jednostkę i przekonanie, że każdy człowiek jest równy”. Problem w tym, że w chrześcijaństwie chodzi o zbawienie, a nie o równą reprezentację w niebie i piekle.•

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Franciszek Kucharczak

Dziennikarz działu „Kościół”

Teolog i historyk Kościoła, absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, wieloletni redaktor i grafik „Małego Gościa Niedzielnego” (autor m.in. rubryki „Franek fałszerz” i „Mędrzec dyżurny”), obecnie współpracownik tego miesięcznika. Autor „Tabliczki sumienia” – cotygodniowego felietonu publikowanego w „Gościu Niedzielnym”. Autor książki „Tabliczka sumienia”, współautor książki „Bóg lubi tych, którzy walczą ” i książki-wywiadu z Markiem Jurkiem „Dysydent w państwie POPiS”. Zainteresowania: sztuki plastyczne, turystyka (zwłaszcza rowerowa). Motto: „Jestem tendencyjny – popieram Jezusa”.
Jego obszar specjalizacji to kwestie moralne i teologiczne, komentowanie w optyce chrześcijańskiej spraw wzbudzających kontrowersje, zwłaszcza na obszarze państwo-Kościół, wychowanie dzieci i młodzieży, etyka seksualna. Autor nazywa to teologią stosowaną.

Kontakt:
franciszek.kucharczak@gosc.pl
Więcej artykułów Franciszka Kucharczaka

Zobacz także

 • gość
  14.03.2019 16:06
  Odpowiedź na postawione w tytule pytanie, co zamiast kościołów, można znaleźć nie tak daleko, za południową granicą. Czechy są najbardziej ateistycznym krajem Europy. Natomiast jak porównamy ich z naszym krajem, to wychodzi podobnie. Może warto się zastanowić, czy nasza religijność i kościoły na każdym osiedlu zmieniają coś w praktyce? Zdrady, rozwody, oszustwa zdarzają się u nas podobnie, jak u nich. Moralnie oba kraje są podobne. Pojawia się pytanie co w takim razie daje nam religijność, skoro w praktyce nie ma różnic?
  doceń 17
 • Rafaello
  14.03.2019 22:58
  Jeśli ktoś decyduje się na dzieci, to pragnie by miały szczęśliwe życie, a w tym kraju to brak perspektyw, jakaś beznadzieja jest.
  Poza tym, to przecież wrogowie Polski i polskości nie chcą się rozmnażać? Tak myślę, że gdyby wymarli, to wielu prawdziwych Polaków straciłoby cel w życiu. Bo zajmowanie się własnymi grzechami nudne jest. Zajmowanie się cudzymi dobrze się sprzedaje.
  doceń 20
 • św Eufenia
  14.03.2019 23:01
  Centralni ateiści oraz stara emigracja zdominowali dyskusję na temat przyszłości Kościoła w Polsce.
 • św Eufenia
  15.03.2019 10:43
  Prawica kieruje się prawdą i prawością, a lewica lewizną stąd właśnie z kłamstwa i manipulacji na forum nie będzie się musiała spowiadać. Ale co lewica robi na gościu niedzielnym? No tylko mąci jak to mówi pan TOMASZSZCZ.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji