Nowy numer 15/2020 Archiwum

Krzyk o facetów

Mężczyznę poznaje się głównie po tym, jak traktuje kobietę.

Józef z Nazaretu. Często malują go z lilią. Jakieś niemęskie to takie… Owszem – przy założeniu, że chodzi o kwiat, nie o symbol. Józef jednak raczej nie miał zwyczaju paradować z lilią w ręku, za to z pewnością często widywano go z siekierą w garści. A lilia? Owszem, miał lilię – zachwycającą, najpiękniejszą na świecie. Maryję, swoją żonę.

Dzieci bezdzietnego

Mąż Dziewicy i ojciec Syna Bożego – wydawałoby się, że ani to prawdziwy mąż, ani prawdziwy ojciec. Bo nie „biologiczny”. Bo „genów nie przekazuje”. A jednak Józef z Maryją i Jezusem tworzą Świętą Rodzinę, ideał małżeństw i ideał rodziców.

Dziwne? Powiedzmy sobie uczciwie: biologicznym ojcem to każdy głupi może być. Żeby dziecko spłodzić, nie trzeba żadnych kwalifikacji moralnych, nie trzeba być żadną osobowością. Tymczasem świat rozpaczliwie potrzebuje ojców duchowych. Takich, którzy wychowają dzieci, niekoniecznie biologiczne, na wieczność, a nie na tych parę lat ziemskiego bytowania. Trudno biologicznemu ojcu być ojcem duchowym dla dziecka, jeśli nie jest duchowym mężem dla żony. Józef nie był ojcem biologicznym, ale był duchowym ojcem. I był duchowym mężem. Dlatego jego potomstwo zaludnia ziemię, a co ważniejsze – niebo.

Spec od logistyki

Święta Rodzina jest najlepszą możliwą rodziną, bo każde z jej członków zrealizowało to, co święty Paweł sformułuje w Pierwszym Liście do Koryntian: „Miłość nie szuka swego”. Cecha wspólna Maryi i Józefa: wola Boża jest dla nich nadrzędna. Realizują ją zawsze i niezależnie od okoliczności. Maryja: „Niech mi się stanie według twego słowa”. Józef: „Uczynił tak, jak mu polecił anioł Pański: wziął swoją Małżonkę do siebie”.

Józef jest przy Jezusie w decydujących dla wychowania młodego człowieka latach.

Znamienne, że po zwiastowaniu to z Józefem Bóg się kontaktuje. Najpierw skłania go do zamieszkania z Maryją, wyjaśniając przez anioła: „z Ducha Świętego jest to, co się w Niej poczęło”. Potem Józef słyszy: „Wstań, weź Dziecię i Jego Matkę i uchodź do Egiptu; pozostań tam, aż ci powiem; bo Herod będzie szukał Dziecięcia, aby Je zgładzić”. I zgodnie z zapowiedzią to znów on otrzymuje w Egipcie instrukcję: „Wstań, weź Dziecię i Jego Matkę i idź do ziemi Izraela, bo już umarli ci, którzy czyhali na życie Dziecięcia”.

Wyraźny podział ról – gdy Maryja bezpośrednio opiekuje się Jezusem, to Józef jest odpowiedzialny za logistykę. On broni, chroni, opiekuje się, zabezpiecza i utrzymuje.

Wygląda na to, że Pan Bóg zupełnie nie przejmuje się ideologiami dążącymi do zatarcia różnic między płciami.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Polecamy

 • Lu
  13.04.2019 18:40
  "Mężczyzna ma potrzebę prowadzenia, kobieta – bycia prowadzoną. To jest dziś bardzo niepopularne, ale tak jest ". To jest niepopularne, bo jest nieprawdziwe. Oczywiście, zapewne zdarzają się tacy mężczyźni i takie kobiety,ale robienie z tego prawa naturalnego jest nadużyciem.
  doceń 24
 • tomaszl
  13.04.2019 19:33
  Nie do końca pojmuję czym mają być wspólnoty wzorowane na św. Józefie. Czy św. Józef z jakąś wspólnotą ustalał co ma zrobić, wymieniał doświadczenie przyjęcia lub nie ciężarnej żony?
  Czy wreszcie gdzie można przeczytać, jak naradzał się z kolegami nad ucieczka, powrotem, a później nad wychowanie dziecka?
  W Kościele są wspólnoty męskie, oparte na działaniu i pomocy Kościołowi i kościołowi. Ale nei polega to na "babskiej" wymianie poglądów.
  Są też nieformalne męskie spotkania, ale o ile wiem nie służą jakiemuś roztrząsaniu życia, czy "wymianie doświadczeń". To ze feminizm już dotarł do Kościoła, to wiadomo, ale ze aż tak jak pisze szanowny Redaktor?
 • Greg
  14.04.2019 15:05
  Osobnik płci męskiej, używający względem siebie słowa "facet" przywodzi mi przed oczy jajko prosto od kury twierdzące, że jest potencjalną wydmuszką.
 • sp
  14.04.2019 16:08
  Dzisiaj często kobiety buntują się przeciw mężczyźnie, gdy ten bierze sprawy w swoje ręce, ale jednocześnie gardzą nim, gdy tego nie robi.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama