GN 19/2022 Archiwum

Krzyk o facetów

Mężczyznę poznaje się głównie po tym, jak traktuje kobietę.

Józef z Nazaretu. Często malują go z lilią. Jakieś niemęskie to takie… Owszem – przy założeniu, że chodzi o kwiat, nie o symbol. Józef jednak raczej nie miał zwyczaju paradować z lilią w ręku, za to z pewnością często widywano go z siekierą w garści. A lilia? Owszem, miał lilię – zachwycającą, najpiękniejszą na świecie. Maryję, swoją żonę.

Dzieci bezdzietnego

Mąż Dziewicy i ojciec Syna Bożego – wydawałoby się, że ani to prawdziwy mąż, ani prawdziwy ojciec. Bo nie „biologiczny”. Bo „genów nie przekazuje”. A jednak Józef z Maryją i Jezusem tworzą Świętą Rodzinę, ideał małżeństw i ideał rodziców.

Dziwne? Powiedzmy sobie uczciwie: biologicznym ojcem to każdy głupi może być. Żeby dziecko spłodzić, nie trzeba żadnych kwalifikacji moralnych, nie trzeba być żadną osobowością. Tymczasem świat rozpaczliwie potrzebuje ojców duchowych. Takich, którzy wychowają dzieci, niekoniecznie biologiczne, na wieczność, a nie na tych parę lat ziemskiego bytowania. Trudno biologicznemu ojcu być ojcem duchowym dla dziecka, jeśli nie jest duchowym mężem dla żony. Józef nie był ojcem biologicznym, ale był duchowym ojcem. I był duchowym mężem. Dlatego jego potomstwo zaludnia ziemię, a co ważniejsze – niebo.

Spec od logistyki

Święta Rodzina jest najlepszą możliwą rodziną, bo każde z jej członków zrealizowało to, co święty Paweł sformułuje w Pierwszym Liście do Koryntian: „Miłość nie szuka swego”. Cecha wspólna Maryi i Józefa: wola Boża jest dla nich nadrzędna. Realizują ją zawsze i niezależnie od okoliczności. Maryja: „Niech mi się stanie według twego słowa”. Józef: „Uczynił tak, jak mu polecił anioł Pański: wziął swoją Małżonkę do siebie”.

Józef jest przy Jezusie w decydujących dla wychowania młodego człowieka latach.

Znamienne, że po zwiastowaniu to z Józefem Bóg się kontaktuje. Najpierw skłania go do zamieszkania z Maryją, wyjaśniając przez anioła: „z Ducha Świętego jest to, co się w Niej poczęło”. Potem Józef słyszy: „Wstań, weź Dziecię i Jego Matkę i uchodź do Egiptu; pozostań tam, aż ci powiem; bo Herod będzie szukał Dziecięcia, aby Je zgładzić”. I zgodnie z zapowiedzią to znów on otrzymuje w Egipcie instrukcję: „Wstań, weź Dziecię i Jego Matkę i idź do ziemi Izraela, bo już umarli ci, którzy czyhali na życie Dziecięcia”.

Wyraźny podział ról – gdy Maryja bezpośrednio opiekuje się Jezusem, to Józef jest odpowiedzialny za logistykę. On broni, chroni, opiekuje się, zabezpiecza i utrzymuje.

Wygląda na to, że Pan Bóg zupełnie nie przejmuje się ideologiami dążącymi do zatarcia różnic między płciami.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama