Nowy numer 42/2019 Archiwum

Przebaczenie. Dar czy nagroda?

Zabił 5 tysięcy ludzi. Zwrócił się do reżysera, bo chciał prosić o przebaczenie rodziny ofiar.

Juan Manuel  Cotelo lubi zaskakiwać. Jego filmy, w tym znana z polskich ekranów głośna „Ziemia Maryi”, wyróżniają się spośród religijnych produkcji oryginalnym podejściem do tematu. „Największy dar”, najnowszy film reżysera wyświetlany aktualnie w naszych kinach,  zaczyna się jak western. Niejeden z widzów zastanawia się, czy nie pomylił sali kinowej. Nie. To nie pomyłka. Wszystko, co rozgrywa się na planie westernu z Juanem Manuelem Cotelo w roli reżysera, wkrótce znajdzie swoje rozwiązanie.

Tak naprawdę „Największy dar” jest filmem o przebaczeniu opartym na świadectwach, które poruszą każde serce. Świadectwach ofiar przemocy, jak i jej sprawców.  - Jeżeli dana osoba zasługuje na dar miłości to przebaczenie nie jest darem, ale nagrodą…Natomiast jeżeli nie zasługuje, otrzymuje ten dar bezinteresownie. Poznałem wiele osób, które otrzymały dar przebaczenia, a dopiero później czuły skruchę – mówił reżyser w rozmowie z GN.

Z planu filmowego westernu, który znajdzie nieoczekiwany epilog, wędrujemy z reżyserem do Ruandy, Francji, Hiszpanii i Kolumbii. Znajdziemy tu m.in. świadectwo Shane’a O’Dogherty'ego, irlandzkiego terrorysty, który– zanim trafił do więzienia – organizował zamachy, w których zginęło wielu ludzi. W więzieniu  po raz pierwszy przeczytał Ewangelię. Zmienił się i dziś prosi o wybaczenie ofiary i ich rodziny. - Oprócz Kościoła, nikt nie wierzył, że będę w stanie się zmienić - mówi w filmie. Wszystkie przedstawione w filmie świadectwa dowodzą, że przebaczenie jest aktem, w którym zawsze uczestniczy zawsze Bóg, osoba zraniona i raniąca.

Zobacz trailer filmu!

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Dziennikarz działu „Kultura”

W latach 1991 – 2004 prezes Śląskiego Towarzystwa Filmowego, współorganizator wielu przeglądów i imprez filmowych, współautor bestsellerowej Światowej Encyklopedii Filmu Religijnego wydanej przez wydawnictwo Biały Kruk. Jego obszar specjalizacji to film, szeroko pojęta kultura, historia, tematyka społeczno-polityczna.

Kontakt:
edward.kabiesz@gosc.pl
Więcej artykułów Edwarda Kabiesza

Zobacz także

  • wierny czytelnik
    13.03.2019 22:13
    Do przebaczenie potrzebne są trzy osoby. Winowajca, pokrzywdzony i Pan Bóg.
    Byłem, widziałem, polecam. To film fabularno dokumentalny, mieszane fragmenty, oparty na faktach.
    doceń 2

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji