Nowy numer 13/2020 Archiwum

Żołnierze Wyklęci: Bohaterowie młodsi od "Inki"

W walce przeciw komunistycznemu reżimowi licznie brali udział nastolatkowie. Wielu z nich było młodszych od "Inki". To oni są bohaterami specjalnego dodatku "Gościa Niedzielnego" i IPN na Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

W czasie najsilniejszego terroru na przełomie lat 40. i 50. XX w., gdy władze rozprawiły się z opozycją polityczną oraz największymi oddziałami podziemia zbrojnego, wtedy na polu walki z komunistycznym reżimem o wolna Polskę pojawili się najmłodsi bohaterowie tego dramatu. Mieli po kilkanaście lat, a w sercach zapisaną historię bohaterstwa wojennego Szarych Szeregów. Większość z nich w czasie niedawnej wojny miała po kilka lat, byli za młodzi, by brać udział w walce z okupantem. Teraz jednak, gdy - jak pisał jeden z dowódców antykomunistycznego powstania - "Polskę zalała czerwona zaraza" - chcieli walczyć o swój kraj, swoje miejsce, swój dom. Wielu z nich zakładało tajne stowarzyszenia, kolportowało antykomunistyczne ulotki, ale byli i tacy, którzy walczyli z bronią w ręku. Około tysiąca młodzieżowych organizacji niepodległościowych skupiało w tym czasie kilkanaście tysięcy nastolatków. Ogromną rolę w tym ruchu zwanym "drugą konspiracją" odegrało katolickie harcerstwo, jednak grup sprzeciwiających się sowietyzacji Polski było znacznie więcej.

Przeczytaj też: Żołnierze Wyklęci: "Jak katoliccy harcerze walczyli z bolszewickim kłamstwem".

Wraz z najnowszym numerem "Gościa Niedzielnego" oddajemy w wasze ręce specjalny dodatek przygotowany razem z Instytutem Pamięci Narodowej, w całości poświęcony najmłodszym z Żołnierzy Wyklętych. Wciąż niewiele o nich się mówi, wciąż jeszcze nie wspominają o nich podręczniki szkolne. Tymczasem byli to bohaterowie, którzy zaryzykowali swoje życie w walce o wolność. Wielu z nich było młodszych od słynnej Inki.

W dodatku przeczytasz wstrząsające historie niektórych z nich, m.in. grupy przyjaciół z Moszczenicy, której działalność rozpoczęły trzy przyjaciółki. Poznasz losy Leona Machini i innych śląskich katolickich harcerzy, którzy bezkompromisowo walczyli z komunistycznym kłamstwem, za co wielu z nich poddano brutalnym metodom przesłuchań i trafiło do więzienia. Przeczytasz też o wielu innych nastolatkach, którzy odważnie bronili tego, co było dla nich najcenniejsze.

Teksty z dodatku "Młodzi, Niezłomni, Wyklęci" znajdziesz:

O obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych przeczytasz też:

« 1 »

Polecamy

 • Maryja!
  01.03.2019 15:41
  Żołnierze niezlomni to bohaterowie ponieważ przypominają o jedności państwa i wolności. Sowiecka okupacja to kolejny rozbiór Polski. Sprzeciw wobec okupanta to święty obowiązek. Polacy którzy przyjęli propagandę sowiecką za własną stali się okupantami tak samo jak prawdziwi Rosjanie. Pytanie czy mogą się zmienić, bo teraz reprezentują międzynarodowy interes co sugeruje że wtedy było podobnie tylko realia były sowieckie.
  doceń 30
 • Katolik k
  02.03.2019 20:35
  a z kim to walczyli wykleci?Polska przeciez byla.Zalezna ale byla.Czy wykleci walczyli moze z rosyjskimi wojskami okupacyjnymi czy polskimi milicjantami i geodetami dzielacymi majatki obszarnikow?Wie ktos moze?
 • gosc
  05.03.2019 10:36
  Cześć i chwała bohaterom antykomunistycznego powstania!
  doceń 26
 • gosc
  05.03.2019 11:06
  Zołnierze niezłomni walczyli z rosyjskim okupantem i polskimi zdrajcami. Cześc i chwała Niezłomnym!
  doceń 26

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama