Nowy numer 22/2020 Archiwum

Kard. Müller krytykuje „subtelne prześladowanie chrześcijan w Europie“

W Europie istnieje subtelna forma prześladowania chrześcijan - uważa kard. Gerhard Müller. "Jeśli wyśmiewa się kogoś z powodu jego przekonań religijnych to jest to forma ataku na wolność religijną. Wiele osób wzywa do tolerancji, ale używa jej tylko jako broni przeciwko innym. Oczekują tolerancji dla siebie, ale nie są przygotowani do wyrażania szacunku innym poglądom" - powiedział były prefekt watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary w wywiadzie dla internetowego magazynu dla młodzieży "f1rstlife".

Zauważył, że także wewnątrz Kościele jest też tak, że "krytykuje się kogoś kto reprezentuje wiarę katolicką taką, jaką ona jest". Często dzieli się katolików na progresywnych i konserwatywnych. - Określenie `konserwatywny` jest dzisiaj dla wielu ludzi wyzwiskiem, mimo że słowo to zupełnie nie pasuje do Kościoła. W Kościele co najwyżej można stosować rozróżnienie między ortodoksją, co oznacza zaakceptowanie wiary, taką jak została ona objawiona albo jej zniekształcenie. Prawda objawiona przez Chrystusa nie jest konserwatywna. Przesłanie Chrystusa nigdy się nie starzeje" - wyjaśnił kardynał.

Zastrzegł, że oczywiście konkretne prześladowania chrześcijan mają miejsce w krajach islamskich, których sprawcami są ugrupowania terrorystyczne albo autorytarne rządy a także nadal w krajach naznaczonych komunizmem i dyktaturach, które czują się zagrożone w ich absolutnej władzy.

Kard. Müller powołując się na doświadczenia wielu praktykujących katolików zwrócił uwagę, że chrześcijanie są często systematycznie piętnowani przez media. "Ciągle informuje się o złym Kościele, jego księżach, a zapomina się o wielu kapłanach, którzy są zawsze oddani i służą innym. Jak wielu mamy kapłanów i zaangażowanych świeckich, którzy każdego roku umierają za swoją wiarę" - zaznaczył kardynał i zapytał: "Kto decyduje o tym, aby oddać sprawiedliwość męczennikom?". "To przecież męczennicy zasłużyli sobie z powodu swojej wiarygodności i poświęcenia, aby być docenionym przez media, szczególnie przez media kościelne" - zaznaczył niemiecki purpurat.

Kardynał wziął w obronę, krytykowane ostatnio, nawet przez niektóre osoby niemieckiego Kościoła, pojęcie "chrześcijańskiego Zachodu". Przypomniał, że ma ono długą tradycję począwszy od upadku zachodniego imperium rzymskiego. "Poza wiarą chrześcijańską, ludzie zjednoczyli się także w sensie politycznym. Nawet dzisiaj nadal czerpie się z tego pozytywne pomysły i wizje. Przecież pokojowa koegzystencja w Europie jest ideą zrodzoną z chrześcijańskiej tradycji i przekonań" - podkreślił kard. Müller.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • mee...
  05.02.2019 17:01
  Z powodu mego imienia bedziecie w nienawisci u wszystkich..."Błogosławieni jesteście, gdy wam urągają i prześladują was i gdy z mego powodu mówią kłamliwie wszystko złe o was. Cieszcie się i radujcie, albowiem wielka jest wasza nagroda w niebie" (Mt 5, 11). A jezeli tak, to nie martwcie sie o to, jak w czasie przesladowan macie postapic...nie idzicie za waszymi obroncami, ktorzy bramy zbawienia w imie braterstwa - otwarli szeroko bedac przyczyna przesladowanan waszych, sami uchodzac z zyciem ze wzgledu na swe wysokie pozycje, jeden bowiem jest wasz obronca Bog.
  doceń 6
 • ogólnie o problemie
  05.02.2019 17:24
  W mszy pogrzebowej za Adamowicza w Gdańsku, gdzie "modlitwę wiernych" zanosił muzułmanin i wyznawca judaizmu (dla przypomnienia obie religie odrzucają Boga w Trójcy Jedynego), a więc ludzie, którzy w żaden sposób nie mogą być traktowani jako wierni, a jako niewierni. W tym kontekście przywołajmy słowa wywiadu kard. Muellera na temat podobnego wydarzenia we Włoszech, gdzie protestanci głosili "kazania", towarzyszyli księdzu przy konsekracji, a potem rozdawali komunię:

  "To prawie równoznaczne z bluźnierczym działaniem. Wśród kapłanów, biskupów, a nawet kardynałów istnieje niezrozumiała ignorancja: są oni sługami Słowa Bożego, ale nie mają świadomości tego i nie znają doktryny."
  Dopytywany miał dodać, że wierni mają obowiązek protestować przeciwko deprecjonowaniu znaczenia Najświętszej Ofiary.

  Cytat za portalem Bibuła.
  doceń 18
 • Rafaello
  05.02.2019 19:31
  Ja mam na to wskazówkę: radzę okazać takim ludziom miłość. Taką szczerą, hojną miłość, a ręczę że przestaną się śmiać. To jest proste, i jednocześnie - rażące.
  Taka jest z resztą w swojej wymowie nauka Chrystusa, na którą szanowny pan Kardynał się powołuje.
 • Podaj niCk
  07.02.2019 08:49
  Wewnątrz kościele? Błąd w pierwszym zdaniu, naprawdę? Czy w tej redakcji pracuje choć jedna osoba umiejąca posługiwać się językiem polskim??
  doceń 2

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama