Nowy numer 41/2019 Archiwum

Mieli być na ŚDM w Panamie, są w więzieniu

Nie wszyscy mogą wziąć udział w ŚDM w Panamie. Panująca sytuacja polityczna w Nikaragui sprawiła, że wiele młodych osób trafiło do więzienia lub straciło życie. Miejscowa Konferencja Episkopatu ostatecznie nie mogła przyjąć młodzieży w swoich diecezjach obawiając się o jej bezpieczeństwo.

„Kiedy dowiedziałem się, że Papież będzie w Panamie zacząłem zbierać pieniądze. Jednak wybuch protestów społecznych w Nikaragui zmienił radykalnie moje życie”, mówi 24-letni Dexter, oskarżony dzisiaj, podobnie jak wielu innych, za udział w manifestacjach przeciwko Danielowi Ortedze, o terroryzm i zamach stanu. Ostatecznie zaoszczędzone pieniądze przeznaczył na pomoc potrzebującym. Sam żyje w ukryciu.

Konferencja Episkopatu Nikaragui, która poparła protesty społeczne szacuje, że do sąsiedniej Panamy pojedzie ok. 2 tys. osób. Młodzież musiała dokonać wielkich wyrzeczeń, aby móc wziąć udział w ŚDM. Wielu sprzedało swój telefon czy inne rzeczy osobiste, aby „przeżyć to wyjątkowe doświadczenie w Ameryce Środkowej”, podkreśla Pedro Marcel, koordynator duszpasterstwa młodzieży w archidiecezji Managua. „Chciałem pojechać na ŚDM, ale nie spodziewałem się obecnej sytuacji społeczno-politycznej”, mówi Rafael. Stracił pracę, a za zaoszczędzone pieniądze kupił żywność dla swoich przyjaciół, z którymi miał jechać razem. Dzisiaj przebywają w więzieniu. Młodzi Nikaraguańczycy, którzy przyjadą do Panamy mają nadzieję, że Papież doda im nadziei. „Trzeba, aby Papież Franciszek wypowiedział się stanowczo i wprost na temat narodu nikaraguańskiego, aby potępił zbrodnie przeciwko ludzkości popełnione przez dyktaturę Ortegi-Murillo i odniósł się do sytuacji w Nikaragui”.

Nikaragua to jeden z najbiedniejszych krajów Ameryki Środkowej. Od początku protestów antyrządowych zginęło co najmniej 325 osób, ponad 600 zostało uwięzionych, wiele uciekło do sąsiednich krajów. Kryzys polityczny spowodował milionowe straty oraz zamknięcie zakładów pracy.

« 1 »

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL