Nowy numer 42/2019 Archiwum

Polska na "pierwszej linii frontu"

Bardzo przydałby się nam narodowy konsensus w kwestii roli naszego kraju w zmieniających się świecie.

Trzy ostatnie wydarzenia wskazują, że możemy właśnie stawać na linii frontu trwającego od pewnego czasu konfliktu cywilizacyjnego. Pierwsze to spotkanie Matteo Salviniego z Jarosławem Kaczyńskim. Drugie to konferencja ws. Bliskiego Wschodu w Polsce. Trzecie, to aresztowanie przez ABW pod zarzutem szpiegostwa jednego z dyrektorów w polskim oddziale chińskiego koncernu Huawei.

To, że do nowego konfliktu cywilizacyjnego dojdzie, można było przewidzieć. Historia świata to ciągłe starcia starych i nowych potęg. Tym razem starą potęgą są Stany Zjednoczone. Nową potęgą są Chiny, które zaczynają detronizować USA w roli największej gospodarki świata. Trudno, żeby taka zamiana nie miała konsekwencji politycznych. Ale z tymi konsekwencjami postanowił właśnie zawalczyć Donald Trump.

Amerykański prezydent po pierwsze, wytoczył Chinom „wojnę handlową”. Szereg wzajemnych ceł na kolejne produkty, przeplatane żmudnymi negocjacjami, ma na celu zmianę relacji gospodarczych na linii Waszyngton-Pekin. Dotychczas w tych relacjach panowała nierównowaga na korzyść Chin. Donald Trump postanowił to zmienić i osłabić pozycję Chińczyków. Ale obok „wojny handlowej” są też działania ciche, takie jak osłabianie jednego z największych koncernów chińskich, czyli Huawei. I właśnie w tym kontekście można zobaczyć działanie ABW wobec pracownika tego koncernu w Polsce.

Przy okazji konfliktu z Chinami Donald Trump postanowił wyrównać rachunki z innym rywalem gospodarczym, czyli Niemcami. W stosunkach gospodarczych między Waszyngtonem również panuje olbrzymia nierównowaga. Obecna amerykańska administracja jest przekonana, że wzmacnianiu pozycji Niemiec w światowej gospodarce służy Unia Europejska. Dlatego jej osłabienie mogłoby być na rękę Amerykanom. W tym kontekście można rozumieć misję byłego doradcy Trumpa, Steve’a Bannona, który buduje uniosceptyczny blok w Europie. Jego filarem ma być Matteo Salvini. A PiS mógłby być dla tego bloku ważnym nabytkiem.

Trzecim konfliktem, w który wchodzi Trump, jest starcie z Iranem. Barack Obama próbował dogadać się z Teheranem. Wiele jednak zmieniła wojna domowa w Syrii. Zaangażowanie w niej Irańczyków mocno zaniepokoiło sojuszników USA, czyli Arabię Saudyjską i Izrael. Gdyby Waszyngton pozostał bierny wobec tych obaw, jego pozycja jako gwaranta światowego ładu zostałaby zachwiana. A wobec dynamicznej sytuacji na świecie byłby to z pewnością duży problem dla Amerykanów. Dlatego Donald Trump próbuje osłabić Iran sankcjami i grą dyplomatyczną. Elementem tej gry może być warszawska konferencja.

Wygląda więc na to, że nasz kraj staje się elementem geopolitycznej rozgrywki Amerykanów. Czy takie zaangażowanie nam się opłaca? Jakby nie patrzeć, światowa dominacja USA jest dla Polaków bardzo wygodna. Nasz kraj dzieli z Ameryką wiele wartości, a interesy gospodarcze nie są rozbieżne. Waszyngtonowi nie przeszkadzałaby silna militarnie i ekonomicznie Polska. Wręcz przeciwnie, szachowałaby takich rywali Stanów jak Niemcy i Rosja.

Czy Polska może coś zyskać na zaangażowaniu w światowe kampanie Trumpa? Po pierwsze, musimy sobie zadać pytanie, jaki one przyniosą efekt. Na pewno świat po nich będzie inny niż wcześniej. Jaka będzie w nim pozycja Warszawy? To w dużym stopniu zależy od nas i od naszej ciężkiej i mądrej pracy. Powinniśmy więc kwestie roli naszej ojczyzny w zmieniających się realiach geopolitycznych na świecie porządnie przedyskutować. I stworzyć naprawdę trwały, narodowy konsensus w tej sprawie. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Bartosz Bartczak

Redaktor serwisu gosc.pl

Ekonomista, doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach specjalizujący się w tematyce historii gospodarczej i polityki ekonomicznej państwa. Współpracował z Instytutem Globalizacji i portalem fronda.pl. Zaangażowany w działalność międzynarodową, szczególnie w obszarze integracji europejskiej i współpracy z krajami Europy wschodniej. Zainteresowania: ekonomia, stosunki międzynarodowe, fantastyka naukowa, podróże. Jego obszar specjalizacji to gospodarka, Unia Europejska, stosunki międzynarodowe.

Kontakt:
bartosz.bartczak@gosc.pl
Więcej artykułów Bartosza Bartczaka

Zobacz także

 • OLA
  17.01.2019 13:25
  Współpraca z USA musi stanowić konsensus, bo tylko USA są gwarantem naszego bezpieczeństwa. Nikt logicznie myślący nie sądzi chyba że Francuzi, albo silnie współpracujący z Rosją Niemcy ruszą nam na ratunek w sytuacji zagrożenia. Oczywiście wyrażą głębokie oburzenie.... ale nic więcej. Nasz interes bezpieczeństwa oraz interes ekonomiczny jest obecnie zgodny z interesem USA, i powinniśmy to mądrze wykorzystać. Bardzo trafne spostrzeżenia Pana Bartczaka.
  doceń 12
 • velario
  17.01.2019 16:57
  W okresie styczeń - maj 2018 r. udział Niemiec w polskim eksporcie wyniósł 27,8%, przy czym saldo obrotów było dodatnie dla Polski i wyniosło 4,6 miliarda euro (19 miliardów zł) (dane za businessinider.com.pl). Jak można w takiej sytuacji kibicować USA w grze na osłabienie gospodarcze Niemiec?
  doceń 8
 • jankul01
  17.01.2019 20:50
  Bardzo trafne wskazanie objawów frontu cywilizacyjnego.

  Trudno nie brać w nim udziału. Trudno też wybrać stopień bliskości między Niemcami z ich zaborczą inżynierią społeczną i drenującym sąsiadów przemysłem a szybko rozwijającymi się USA z jeszcze niepewnym kierunkiem politycznym. Choć odległości nie odgrywają już tak wielkiej roli - Australia czy Izrael też są partnerami Stanów - to stabilność partnerstwa ma dla Polski pierwszorzędne znaczenie.

  Takie ryzyka powinny być zrozumiałe społecznie.

  Istnieje jednak obawa, że rząd może unikać takiej debaty z powodów taktycznych, powodując niepewność wyborców.
  doceń 3
 • podaj nick
  20.01.2019 21:21
  Były już przykłady podobnej współpracy: "Premier Tadeusz Mazowiecki obiecał przedstawicielom Kongresu Amerykańskich Żydów, że polski rząd zgodzi się pomóc rosyjskim żydom emigrującym z byłych republik ZSRR do izraela. Polska jako jedyny kraj w europie wschodniej zorganizowała specjalny most lotniczy z Moskwy przez Warszawę do Tel Awiw. 30 III zostali postrzeleni dwaj polscy dyplomaci, Attaché handlowy ambasady polskiej w Libanie i przedstawiciel przedsiębiorstwa handlu zagranicznego. Arabskie organizacje terrorystyczne zapowiedziały kolejne zamachy informując, że jest to zemsta za pomoc Polski pomoc okazaną żydom" to było w 1990, trudno znaleźć jakieś wymierne korzyści z tej pomocy, pchanie się między Żydów i Arabów z palcem między drzwi jest wyjątkową głupotą, niech się w to bawią Amerykanie jak lubią i mają w tym interes
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji