GN 2/2019 Archiwum

Podatek od muzułmanów?

W Niemczech trwa dyskusja, czy muzułmanie mają płacić podatek na cele religijne, podobnie jak chrześcijanie czy żydzi. Chodzi o odcięcie finansowania meczetów przez ośrodki z Turcji i krajów arabskich.

Podatek kościelny (Kirchen­steuer) jest w Niemczech ważnym instrumentem finansowania Kościołów oraz gmin żydowskich. W poszczególnych krajach związkowych obowiązuje różna jego wysokość, zazwyczaj jest to ok. 9 proc. wartości podatku dochodowego. Ten model działa jednak wyłącznie w stosunku do wspólnot posiadających osobowość prawną, nie dotyczy więc muzułmanów. Obecna dyskusja nie koncentruje się jednak tylko na aspekcie finansowym, lecz bardziej na implikacjach politycznych, skłaniających polityków do zajęcia się tą kwestią.

Trzecie pokolenie

Dostępne jest 5% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji