Nowy numer 2/2019 Archiwum

Kiedy Unia nie zachwyca

Od pomysłu wyjścia z Unii Europejskiej odżegnują się obie duże partie. Jednak w Polsce istnieje także elektorat eurosceptyczny. Kim są polscy zwolennicy opuszczenia Unii Europejskiej?

Z badania pracowni Estymator wynika, że 19,1 proc. Polaków jest zdania, iż w razie nałożenia na Polskę sankcji należałoby rozważyć opuszczenie Wspólnoty. Badanie zamówił eurodeputowany Dobromir Sośnierz z partii Wolność. Co zaskakujące, więcej jest tych, według których Polska mogłaby już teraz wyjść z UE, bo dostała wszystko, co mogła otrzymać. Z takim stwierdzeniem zgadzało się 33,6 proc. zapytanych. Jednak tylko 5,7 proc. ocenia przynależność Polski do Unii źle lub raczej źle. Na potrzeby badania za eurosceptyków uznano 19-procentową grupę osób, które mogłyby poprzeć polexit w razie pojawienia się sankcji. Z sondażu wynika, że sceptycy rzadziej od entuzjastów mają wyższe wykształcenie i zarabiają mniej. Są natomiast młodsi – 42 proc. z nich ma mniej niż 40 lat, podczas gdy w przypadku entuzjastów to 26 proc. Wielkość miejscowości, z których pochodzą respondenci, nie ma większego wpływu na ich poglądy.

Bez zachwytu

Dostępne jest 23% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji